Ana sayfa Haber Android P’de parmak izi okuyucusuna dokunmak ekranı açık tutacak!

Android P’de parmak izi okuyucusuna dokunmak ekranı açık tutacak!

0

Akıllı telefonların ekran zaman aşımı sebebiyle uzun okumalar sırasında ekran kapanmasın diye sık sık gereksiz dokunmalar yapmışızdır. Firmalar bu probleme farklı çözüm yollarını şimdiye kadar sunuyorlardı fakat işe artık Google da el attı ve Android P’ye bize göre pek de kullanışlı olmayan bir özellik ekledi.

Yeni Android versiyonunda, ekran açık konumdayken parmak izine dokunmak, tıpkı ekrana dokunulmuş gibi ekran zamanlayıcısını sıfırlayacak ve kapanmasına engel olacak. Samsung ve LG, aynı fonksiyonu ön kameralarını kullanarak kullanıcının yüzünü tespit ediyorlardı ve bu sayede ekranı açık tutabiliyorlardı. Bu yöntem çok daha kullanışlı olsa da bazı kullanıcıların bildirdiğine göre bir miktar istenmeyen enerji tüketimi ortaya çıkıyor.

Hiçbir şeye dokunmaya gerek kalmadan telefonun okuduğumuzu anlaması her zaman için daha kullanışlı olsa da bu yeni özellik ile en azından arka tarafta parmak izi okuyucu barındıran telefonlarda yeni bir fonksiyon ortaya çıkacaktır. Önümüzdeki yıllarda ekran içi parmak izi okuyucular yaygınlaşınca özelliğin tamamen kaldırılacağını şimdiden söylemek mümkün.

Google’ın yeni işletim sistemi tahminen önümüzdeki Sonbahar aylarında kullanıcıya hazır hale gelecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here