Ana sayfa Makale Android P ile Gelecek Yeni Özellikler

Android P ile Gelecek Yeni Özellikler

Google, sene sonuna doğru yeni bir Android sürümü çıkaracak. Şirket bunu doğruladı, biz de bu sürümle elde edebileceğiniz yeni özellikleri inceledik.

1

Google’ın mobil telefon işletim sisteminin en yeni sürümü olan Android 8.0 Oreo, yavaş yavaş dünyaya ve elinizdeki telefonlara yayılmaya başladı. Ancak sırada ne var? Google, bunun Android P olduğunu doğruladı ve bu, platforma bazı yeni hoş özellikler getirebilir.

Aslında, bazı spekülasyonlardan sonra Google, işletim sistemindeki bazı temel özellikleri gösteren Android P için ilk geliştirici önizlemesini yayınladı. Unutmayın, bu sadece yeni işletim sisteminin bir önizlemesidir – zaman geçtikçe daha fazla özellik göreceğiz.

 

İşte Android P’deki yenilikler hakkındaki her şey.

Neden Android P?

Google, başlıca Android sürümlerini bir tür tatlı olarak adlandırıyor. En son Oreo’yu gördük ve geçmişte Marshmallow’dan Cupcakes’a kadar her şey vardı. P ne anlama geliyor? Görünüşe göre şirket içinde Pistachio Ice Cream (Fıstıklı Dondurma) deniliyor, ancak bu onun nihai isminin bir göstergesi değil ve Google’ın geçmişte son dakikada fikrini değiştirdiği de olmuştur. Siz ne deneceğini düşünüyorsunuz? Unutmayın, tatlı bir şey olmalı ve P harfi ile başlamalı.

Bunun da ötesinde, bazılarının baş aşağı Beats logosuna benzettiği Android P logosu da ilk kez görüldü. Google ayrıca, Nisan ayında Instagram Hikayeleri’nde birkaç yeni Android duvar kağıdı yayınladı ve orada çubuklu buzlu şeker temalı (Popsicle) duvar kağıdının karışımı görüldü. Bu, bazılarının renklerin bir Popsicle’ı andırdığına ilişkin teorisini destekliyor gibi görünüyor – ancak yeni işletim sisteminin adının bu olup olmadığını görmek için beklememiz gerekecek.

Yenilenen gezinme çubuğu

Android’in gezinme çubuğu, son yıllarda önemli ölçüde değişmeyen birkaç şeyden biriydi, ancak bu değişmek üzere. Bir rapora göre, Google’ın yaklaşan Android P sürümünün gezinme çubuğunda büyük bir değişiklik yapmayı planladığı anlaşılıyor.

Android P’deki ağ güvenliği gelişmeleriyle ilgili bir blog yayınında Google, yaklaşan işletim sistemi için gezinme çubuğunu gösteren bir resmi yanlışlıkla yayınladı. Görüntü, şaşırtıcı bir şekilde iPhone X’deki ana çubuğa benzeyen, kapsül şeklindeki ana düğmeyi gösteriyor. Son uygulamalar ikonu da tamamen eksik. Android P sürümü kullanıma sunulduğunda gezinme çubuğunun gerçekte nasıl görüneceğinden emin değilken, Android için çoklu göreve ve son uygulamalara erişim için yeni hareketler planlandığını söyleyebiliriz.

İyileşen bildirimler

Çoğu kullanıcıyı etkileyecek en büyük değişikliklerden biri, iyileştirilmiş bildirimler şeklinde olacaktır. Google, özellikle bildirimleri biraz daha kullanışlı hale getirmek istiyor. Bu, tam bir uygulamayı açmak zorunda kalmadan daha fazlasını yapabileceğiniz anlamına geliyor. Artık bildirimlerle Google, akıllı yanıtlar önerecek, fotoğraf ve çıkartmalar eklemenize ve kendi yanıtlarınızı yazmanıza izin verecektir. Her şey Google’ın yeni “MessagingStyle” bildirim stili nedeniyle ortaya çıkıyor ve şaşırtıcı bir değişiklik olduğunu söyleyemeyiz – özellikle de şirketin kısa bir süre önce mesajlaşma uygulamalarının akıllı yanıtları göstermesi için bildirimlere izin verdiği, “Reply” adlı bir girişim başlattığı göz önüne alındığında.

Google Haritalar iç mekanlara geliyor

Google Haritalar en çok sevilen ve en çok kullanılan navigasyon uygulaması, ancak bugüne kadar büyük ölçüde sadece dışarıda sürüş ya da yürüme için iş görmüştür – alışveriş merkezleri gibi büyük kapalı mekanlar için değil. Bununla birlikte, bu değişmek üzere. Yeni özellik temel olarak, Wi-Fi üzerinden daha özel konumlandırmaya izin veren “Wi-Fi Round Trip Time” veya RTT için eklenen desteği içeriyor. Bütün bunların, alışveriş merkezleri gibi yerlerde iç mekân konumlandırmasının daha kesin bir hale gelmesiyle gerçekleşeceğini söyleyebiliriz.

Ekran kesme desteği

2018, ekranların kamera veya hoparlör için kesim yılıdır, bu aynı zamanda iPhone X kopyasının yılı olarak da biliniyor. Google, Android P’de bu ekran çentiklerine yerel destek ekliyor. Bu da Android P çıktığında, daha fazla cihazın kesiklere sahip olduğunu göreceğimiz anlamına geliyor. Kesme desteği sayesinde, uygulamalar ekran kesintileriyle çok daha sorunsuz bir şekilde etkileşime girecek ve tam ekran içeriğine sahip olmayacaksınız.

Pil ömrü

Beklediğimiz gibi Google, Android P’de Android’i biraz daha verimli hale getirmek için çalışıyor. Bunu yapmak için şirket, Doze gibi sistemleri düzelttiğini söylüyor. Bu düzeltmelerin neler yaptığını tam olarak bekleyip görmemiz gerekecek, ancak Android P’nin pil açısından biraz daha hafif olacağını söylemek mümkün.

Daha iyi güvenlik

Beklediğimiz başka bir şey de Google’ın Android P’de Android’in genel güvenliğini iyileştirmek için çalışması gerektiğiydi. Şirketin bunu yapmasının birkaç yolu var. Yeni başlayanlar için, parmak izi kimlik doğrulaması kullanıcı arayüzü biraz daha tutarlı hale geliyor. Böylece, Android’in parmak izinizi mi veya başka bir şey mi istediği konusunda daha bilinçli olursunuz. Bunun da ötesinde Google, uygulama geliştiricilerin TLS şifrelemesine geçmelerini ve şifrelenmemiş HTTP sunucularına giden çoğu trafiği engelleyeceğini söylüyor.

İyileştirilmiş gizlilik

Google, kullanıcı gizliliği söz konusu olduğunda en iyi kayıt rekoruna sahip olmayabilir, ancak şirket Android P’de bunu geliştirmek için çalışıyor. Yeni işletim sistemi, telefonun mikrofonuna, kamerasına ve diğer sensörlere erişimi kısıtlayacaktır. Uygulamanın kendisi boştayken, bu donanım özelliklerine hiçbir şekilde erişemeyecek, böylece kullanıcıların izinleri olmadan sızmaları önlenecek.

Diğerleri

Göreceğimiz birkaç küçük değişiklik daha var. Bunların arasında HDR VP9 Video ve HEIF görüntü sıkıştırma desteği, bitmap’ler için bir görüntü kod çözücü, geliştirilmiş JobScheduler performansı ve ART runtime için ince ayar gibi şeyler var. Bu, genel olarak tüm uygulamaların biraz daha verimli olmasına yardımcı olur.

Söylenti şeklindeki yeni özellikler

Elbette, Geliştirici Önizlemesi bize yeni işletim sistemindeki her şeyi göstermiyor. Google’ın, ilk Android P Geliştirici Önizlemesi’nin bir parçası olarak duyurmadığı, ancak söylentileri dolaşan bazı bilgiler şöyle.

Görüşme kaydı uyarısı ve diğer yeni özellikler

Başka bir gizlilik ilavesi, telefon görüşmeniz kaydedildiğinde uyarı sesi veren bir özellik olabilir. Android P’deki bu gelişme, telekom taşıyıcıların etkinleştirmesi için var ve kaydedilen herhangi bir çağrı boyunca her 15 saniyede bir kısa ton çalacak. Bu özellik ağ tarafından desteklenmeli ve genellikle eğitim ve yasal nedenlerle veya yalnızca üçüncü taraf kayıt uygulamaları için kaydedilmiş müşteri hizmetleri çağrılarına uygulanıp uygulanmayacağı açık değil.

Google Assistant

Google Assistant zaten Android’in önemli bir parçasıdır. Ancak Google, son birkaç ay içinde Assistant’ın ve genel olarak ses kontrolünün henüz yeni başlamasına açıklık getirdi. Mühendislerin, ana ekranda Google arama çubuğunun içine Assistant’ı yerleştirmeyi düşündüklerini belirten Bloomberg raporuna göre Google, bunu Android P’de daha da belirgin hale getirebilir.

Ek olarak, geliştiriciler, Assistant’ın ses teknolojisini uygulamalarının içinde kullanabilirler. Bunun yaygın bir şekilde olup olmayacağı veya Google’ın Assistant’ın yeteneklerini kullanmak için belirli ortakları seçip seçmeyeceği açık değil. Raporda ayrıca bu iki özellikten hiçbirinin kesin olmadığı ve Google’ın bunları Android P’nin son sürümünde kullanıp kullanmayacağının da belli olmadığı belirtiliyor.

Ne zaman duyurulacak?

Yazılımın telefonunuz için ne zaman hazır olacağı çok farklı bir hikaye. Geliştirici önizlemelerini duyurular izler ve geleneksel olarak Eylül veya Ekim ayları arasında son bir sürümüne kadar bu böyle devam eder. Yazılım genellikle Google tarafından üretilen yeni Pixel akıllı telefonlarla çıkar. Farklı bir üreticinin bir telefonuna sahipseniz, daha ileri bir tarihte gelecektir.


Bu yazı, Appusers dergisinin Mayıs sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here