Ana sayfa Haber Android P ile akıllı telefonlar Bluetooth klavye ya da mouse olarak kullanılabilecek

Android P ile akıllı telefonlar Bluetooth klavye ya da mouse olarak kullanılabilecek

0

Samsung’un yeni DeX sistemi, akıllı telefonu büyük ekrana aktarım masaüstü işleme deneyimi sağlamayı hedeflemesinin yanında telefon ekranının dokunmatik yüzey olarak kullanılabilmesine de imkan sağlıyor. Benzer özellikleri Huawei sahip olduğu PC modunda, Windows telefonlar ise Continuum modunda daha önceleri işleve dökmüştü. 

Android’in 2018 Sonbahar’da tanıtılacak olan son sürümü, ilk harfi P olacak olan sürümü, benzer bir özelliği resmi olarak destekleyecek. Sadece dokunmatik yüzey değil akıllı telefonu klavye olarak da kullanıma imkan sağlayacak yeni özellik, yazı yazma deneyimini ne ölçüde iyileştirecek bilinmez ancak cihazın kontrol amaçlı kullanılabilir olması her zaman güzel bir eklenti olmuştur. Bu özelliğin yer aldığı bir güncelleme, 2016 Aralık’ta sisteme eklenmesine rağmen devre dışı bırakılmıştı. Google, zamanın geldiğini düşünerek özelliği yeniden aktive etti. 

Akıllı telefonların ekranları giderek büyüse de fiziksel bir geri bildirim olmadan çok da verimli olmayan klavye üzerinde yazı yazma işlemi, dokunmatik bir panelde şüphesiz üretkenliği sınırlayacaktır. Dokunmatik yüzey, yani mouse özelliği ise sadece bilgisayar kontrolü için değil, PlayStation gibi oyun konsollarında da kullanılabilir hale gelirse gayet işlevsel uygulamalar ortaya çıkacaktır. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here