Ana sayfa Haber Android P geliştirici sürümü yayınlandı

Android P geliştirici sürümü yayınlandı

0

Google, Android’in yeni versiyonunun geliştirici sürümünü Mart ayında yayınlıyor. Siz sormadan söyleyelim: Yeni ismin ne olacağını bilmiyoruz. Tek bildiğimiz Android P. Bilmediğimiz bir diğer şey de, bu sefer kullanıcı tarafındaki değişikliklerin ne oranda büyük olacağı. Zira bu sürüm genel itibariyle geliştiricileri ilgilendiren değişikliklere odaklanıyor. Aslında Google’ın mühendislik birimi başkan yardımcısı Dave Burke bunu ‘sadece geliştiricilere özel erken aşamalı temel yapım’ olarak adlandırıyor. Bu nedenle kesinlikle her zaman kullandığınız telefona bunu yüklememelisiniz. Zira bu sürüm, zaman içerisinde son şeklini alacak. 

Cihazın belki de en fazla tartışılacak olan bölümü, ekranın üst tarafında çentik için ayrılmış yerleşik destek. Google bu çentiği ‘Ekran Oyuntu Desteği’ olarak adlandırıyor. Bildiğiniz gibi yakın zamanda gerçekleşen Mobil Dünya Kongresi’nde bir çok firmanın açıkladığı yeni modellerde çentik bulunuyordu. Dolayısı ile bu tasarım için destek de önemli hale geldi. En azından firmalar iPhone X’u kopyalamaktan vazgeçene kadar. Aynı zamanda geliştiriciler, Google’ın bugün yayınladığı yeni araçları kullanarak, tam ekranlı uygulamalarının nasıl çalışacağını da test edebilecekler.

Kullanıcıların görebilecekleri diğer bir değişiklik ise hemen aşağıdaki resimde yer alıyor. ‘Hızlı Ayarlar’ panelinin değiştirilmiş bir görünümü ve kenarları yuvarlaklaştırılmış bildirim tablası. Tabii bu henüz erken aşamada yer alan bir deneme sürümü olduğu için çok fazla şey beklememeliyiz. Kaldı ki Google diğer deneme sürümlerinde de hızlı ayarlar ve bildirimlerin görüntüleri üzerinde de oynamalar yapmıştı. 

Bildirimlerin yeni görünümü aynı zamanda mesajlaşma uygulamalarından gelen bildirimlere de yeni bir görünüm kazandırıyor. Böylece sohbet esnasında bildirimler bölümündeyken gelen mesajlara cevap yazabileceksiniz. iOS cihazardaki iMessage bildirimlerine benzer şekilde işliyor sistem ama, ordaki gereksiz kuvvetlice dokunmak zorunda kalmadan. Yeni görünümde aynı zamanda ‘Akıllı Cevaplar’, görseller ve etiketler de doğrudan bildirim bölümünde işlem görebilecekler. 

 

Deneme sürümü olduğu için nihai aşamada çok farklı görünümler kazanabilir uygulama. Söylentilere göre nihayet uygulamalar, örneğin parmak izi taraması ile kimlik doğrulama gerektirdiklerinde standart, kutu şeklinde bir dialog kutusu belirecek kullanıcı arayüzünde. 

Pixel, Pixel XL, Pixel 2 ve Pixel 2 XL kullanan geliştiriciler, Android P’yi indirerek telefonlarına yükleyebilirler. Aynı zamanda bilgisayarlarına da emülatör yükleyebilecek olan geliştiricilerin dışında kimsenin bu versiyonu telefonuna yüklememesi gerektiğini tekrar hatırlatalım.

Bununla birlikte Android P’nin son rötuşları aldığını, kısa vadede beta sürümünün çıkacağını da belirtmekte fayda var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here