Ana sayfa Haber Android Oreo Go Edition, optimize edilmiş uygulamalarıyla birlikte tanıtıldı

Android Oreo Go Edition, optimize edilmiş uygulamalarıyla birlikte tanıtıldı

0

Google Go uygulamaları

I/O 2017 konferansında Google’ın tanıttığı yeni işletim sistemi versiyonu, düşük donanımlı akıllı telefonlarda daha rahat çalışmasını sağlayan bir dizi optimizasyonlar içeriyor. Bu desteklere uygulamaların da hafifletilmesi dahil olarak düşük donanımla kullanılabilir cihazlar ortaya çıkarılıyor.

Android One platformunu temelinde alt seviye cihazlara güncel yazılım sağlamak için ortaya çıkaran Google, firmaların üst seviye cihazları Android One platformuna dahil ederek güncellemelerden faydalanmasına yanıt olarak Android Go Edition’u ortaya çıkardı. 512 MB ya da 1 GB gibi günümüz standartlarında düşük RAM kapasitesine sahip akıllı telefonların sahip olacağı Android Go, uygulamaların bu tür cihazlarda normal sürüme göre %15 daha hızlı başlatıyor. Bunun yanında, depolama alanı büyük dert olan kullanıcıların da mutlu olacağı üzere ön yüklü uygulamaların boyutları yarı yarıya azaltılmış durumda. 

Uygulamaların küçüklüğü depolama alanında fazlasıyla yer açacak.

Veri kullanımında da cimri davranacak Go versiyonu, birçok Google uygulamasının veri tasarrufu seçeneğini önceden aktive etmş şekilde gelecek. Sisteme gömülü bir veri yönetim uygulaması da hangi uygulamaların arka plan verisi kullanıp kullanmayacağını seçmeyi kullanıcıya bırakacak. 

Sistem için optimize edilmiş çok sayıda uygulamayı da gün ışığına çıkaran Google, geçtiğimiz günlerde bildiğiniz üzere dosya yöneticisini betadan çıkarmıştı. Bu uygulamalara Google Go, Google Assistant Go, YouTube Go, Google Maps Go, Gmail Go, Gboard, Google Play ve Chrome da eklendi. Cihazda yer alacak olan Play Store versiyonu da sisteme uygun optimize edilmiş uygulamaların indirilmesini kullanıcıya tavsiye edecek.

Gelişmekte olan ve geri kalmış ülkelerdeki kullanıcıları desteklemeyi amaçlayan Google girişimleri Android ekosistemine sonraki bir milyar kullanıcıyı getirmek üzere çalışmaya devam ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here