Ana sayfa Haber Android O belirginleşiyor: Yeni modlar, yeni ikonlar ve tasarımından ilk raporlar geliyor

Android O belirginleşiyor: Yeni modlar, yeni ikonlar ve tasarımından ilk raporlar geliyor

0

 

Android’in güncel sürümü olarak duyurulan Android O, henüz başında netleşmeye başladı. 8to5Google’a göre bu yeni işletim sistemi sürümü, bir çeşit Chrome OS ile Android işletim sisteminin harmanı olacak. Elbette güncel olaylara bağlı kalarak ‘cross platform uyumluluğunun” haddinde olacağı düşünülen bu yeni sürüm, Google Pixel 3 ile, 3. çeyrekte yayımlanacağı düşünülüyor. Aslında klasik, standart bir tarih olarak kasım ayına denk geliyor diyebiliriz. 

Tasarımla ilgili ‘net bir ifade’ olmamasına karşın, karşımızda yeni bir terimsel anlam sunuldu: “active notifications” olayıyla, arayüz değişikliğine gidecekleri kesin, zaten Android’te Lollipop’tan bu yana radikal bir tasarım veya arayüz değişikliği olmadı. Active Notifications’tan anlaşılan, uygulamaların ikonlarının değişeceği ve ekran bildirimlerinin yanısıra bildirim olayının ikonlarla sağlanacağı gibi bir durum var. 

Bir diğer değişiklik ise, Android TV’lerde bulunan ‘picture-in-picture özelliği de Android O sürümünde yerini alacak. Burada çeşitli cross platform seçenekleri sunulacak ve Google Assistan destekli bir özellik olması bekleniyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here