Ana sayfa Haber Android L raporu: 15 Ekim nelere gebe?

Android L raporu: 15 Ekim nelere gebe?

0

Google‘ın, Android platformunun çikolatalı (KitKat) sürümünün ardından, Android kullanıcıları daha az kalorili bir sürüme kavuşmak üzereler; Android L. Haziran ayında tanıtıldı, başta klavyesi ve güvenlik altyapısı olmak üzere sıkıntılarla karşılaşsa da artık son günlere yaklaştığı hem geliştiricilerin hem de üreticilerin hemfikir oldukları bir konu. Android Wear, Android TV, Android Auto ve diğer platformlar da Google‘ın işletim sistemiyle birlikte sunacağı ekosistem aynı anda gelmese de, farklı farklı zamanlarda sahalara inecek.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, 15 Ekim Android L için oldukça kritik bir gün. 1 Kasım tarihi Nexus X isimli bir cihazın ortaya çıkış günü olsa da cihaz ile birlikte Android L‘ye hemen kavuşacağınız anlamına gelmeyebilir. Bu sebeple, Android L‘nin tarihi açısından 15 Ekim tarihi içerisinde kaynaklara göre Nexus ile ilgili müjde almamızla birlikte Android L‘nin “kesin” tarihi konusunda daha net haberler gelecek. çünkü 15 Ekim tarihinde, Android L betası aşama kaydedecek. 

Google‘ın hassasiyeti, Android L‘nin kaçıncı betasında veya kaç haftalık bir beta sürümü olduğunu açık etmiyor. Bildiğiniz gibi Apple, iOS 8’in beta aşamalarına ortalama 2 hafta vererek toplam 6 beta sürümü, 2’şer haftadan geliştirildi.

 

Konu Android L‘den açılmışken, Nexus‘un yeni üyesi ile ilgili bir ayrıntı vermek gerekiyor. İnternet ortamlarına yansıyan Android veya Nexus haberlerinde kullanıcılar Nexus 6′nın (adı ne olacaksa) altyapısı ile HTC‘nin üreteceği Nexus 9 arasında oldukça karışıklık yaşıyorlar. Bazı haberlerde de Nexus 6‘nın Tegra K1 işlemcisini kullanacağı söyleniyordu fakat Tegra K1 sadece tablet Nexus için düşünülen bir altyapı. Motorola‘nın üreteceği Nexus 6′nın işlemcisi Snapdragon‘dan oluşacak. 

Android L‘nin çıkış tarihi ile ilgili kesin bir ayrıntı verilmemesi, her haberde farklı rapor verilmesine bağlayabiliriz. “Sızıntı haber” verdiklerini düşünen haber siteleri, yeni Nexus‘ların hazır bir Android L ile sahaya inecekleri söylenirken, farklı haber siteleri de Android L‘nin 2015’in ilk aylarında cihazlara gireceği söyleniyor. 

15 Kasım’ı bekliyoruz…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here