Ana sayfa Makale Android Kullanım Şeklinizi Değiştirecek 19 İpucu

Android Kullanım Şeklinizi Değiştirecek 19 İpucu

Android tablet veya akıllı telefonunuzu bu ipuçları ile çok daha iyi şekilde kullanabilirsiniz.

0

Android cihaz kullanımı keyiflidir, ancak deneyimin ne kadar iyi olacağına dair çizilecek sınırları belirleyecek olan sizlersiniz. Bu noktada App Users editörleri olarak birbirinden fonksiyonel ipuçlarını bir araya getiriyoruz. 

 

1- Bulut servis kullanın

Verilerin depolanması noktasında imkanlar son derece geniş. Dahili depolama alanı ve microSD desteği derken bulut servisler sayesinde fotoğraf ve videoların üçüncü parti sistemlerde saklanması mümkün. Turkcell gibi operatörlerin bu yöndeki servislerinin yanı sıra Google Drive da tercih edilebilir. Sınırlı boyutta ücretsiz alan sunan servisler, son derece mütevazı fiyatlarla daha yüksek kapasite imkanı da sağlıyor.

 2- Mobil verinizi takip edin

Mobil operatörlerin sunduğu paketlerin aşılması sorunu ülkemizde son derece yaygın ve bu yüzden Sistem Ayarları’nıdaki veri kullanım menüsü, sık kullandığınız bir alan olmalı. Burada plan sıfırlama tarihinizi belirleyip kullanım detaylarınızı görebilir, hatta belli bir veri kullanımından sonra mobil interneti otomatik olarak devre dışı bırakabilirsiniz.

3- ‘Rahatsız Etmeyin’ ayarlarını yapın

Android’in bildirim ayarları şu anda biraz kafa karıştırıcı. OEM’ler yalnızca terminolojiyi değiştirmekle kalmadı, aynı zamanda Google’ın son güncellemeleriyle birkaç kez yenilendi. Bu özelliğin ayarlarını, açma / kapatma düğmesine bastığınızda açılan pencerenizde veya bildirimler için sistem ayarlarına girerek (genellikle Ses ve Bildirim) bulabilirsiniz. Çoğu cihazda Rahatsız Etmeyin olarak adlandırılır. Bu menüde, bildirimler ve aranma özelliğinin ne zaman otomatik olarak açılacağını, nelerin engelleneceğini ve herhangi bir kişinin herhangi bir şekilde aramasına izin verilip verilmeyeceğini seçebilirsiniz.

4- SwiftKey’e şans verin

Bir diğer uygulama tavsiyemiz de SwiftKey. Yazma deneyimine yeni bir boyut kazandıran klavye uygulaması, geniş aralıkları ve pratik kullanımı ile tam bir süper star. Hala göz atmadıysanız mutlaka denemelisiniz.

5- Siber güvenliği asla es geçmeyin

Android cihazlarınız için siber güvenlik yazılımı kullanımını ihmal etmeyin. ESET Mobile Security for Android uygulaması, gerek sistemi yormadan işlev sağlaması, gerekse yenilikçi özellikleri ve performansıyla tavsiyemiz.

6- Güç tasarrufu modlarını kullanın

Tüm Android telefonlarda güç tasarrufu modları mevcut. Bu ayarları görmek için çoğu telefonda batarya menüsüne gidin (genellikle Ayarlar> Batarya). Örneğin Samsung, ekran parlaklığını azaltan ve CPU’yu yavaşlatan düzenli bir güç tasarrufu modu sunuyor, ardından cihazı birkaç temel uygulamayla sınırlayan ultra güç tasarrufu da var. Bu kesinlikle ayarlamanız gereken bir şey.

7- Gereksiz multimedyaları ‘silin!’

Akıllı telefonunuzu biraz güncelleyip sonuçlarına bayılabilirsiniz. Gereksiz her şey bir yük ve özellikle 32 GB depolama alanı gibi potansiyel tehditlerde tek bir video bile ciddi seviyede performansa etki edebiliyor. Bu nedenle gereksiz videolar başta olmak üzere fotoğraf ve ses dosyalarınıza göz atın, ihtiyaç duymadıklarınızı kaldırın.

8- Rehberinizi düzenleyin

Rehberler son derece karışık olabiliyor. SIM kartta yüklü bilgiler, microSD’dekiler derken tek bir numaranın birden fazla kez kayıtlı olduğu görülüyor. Yapılacak işlem ise biraz zaman ayırıp rehberi revize etmekten geçiyor. Tek bir numaranın birden çok kayıtlı olduğu durumlarda fazlalıkları silmek, artık çok geride kalmış bilgilerden kurtulmak, rehberinizle bir sonraki temasınızda gerekli numaralara daha hızlı erişim açısından iyi bir seçim.

 9- Kullanılmayan uygulamaları kaldırın

Uygulamaların hem kullanım hem de sistemin harcayacağı efor açısından taşıdığı önem büyük. Bu kapsamda mobil uygulamalarınızı gözden geçirmeye ne dersiniz? Aylardır oynamadığınız oyun, aslında sisteminizin hızını saliselerle de olsa düşürebiliyor, gerek var mı? Yapmanız gereken tek şey ‘sil’ demek.

 10- Metinleri büyütün

Android cihazlarda erişilebilirlik özellikleri harikuladedir. Metinlerin büyüklüğü-küçüklüğü konusu ise en proaktif ‘ince’ detaylardan biri. Metinlerin küçük olduğunu düşünüyorsanız ya da göz sağlığı sorununuz nedeniyle iyi göremiyorsanız ‘büyütün…’

11- Ses ve titreşimi değiştirin

Klasik titreşimi değiştirmek çoğu kullanıcının aklına gelmez. Hatta varsayılan zil sesleri o kadar iyidir ki yıllar boyu aynı kalır. Ancak titreşim de dahil olmak üzere hemen her şeyi özelleştirebildiğiniz cihazlardan söz ediyoruz. Dilerseniz müziklerinizi de zil sesi olarak atayabilir, deneyiminizi daha iyi hale getirebilirsiniz. 

12- Notlarınızı düzenleyin

Eğer alınacak çok not varsa dolup taşan içinden çıkılmaz bir hal alabilen not uygulamanızı derli toplu kullanmanın yolu alınan notların düzenlenmesi. Gereksiz notların silinmesi ve sıralamalarında yapılacak değişiklikler.

13- Ekran süresi kullanımından haberdar olun

Çocuklarınızı herkesten daha iyi tanıyorsunuz. Ama şu da bir gerçek, uzmanlar ‘kontrolün’ gerekli olduğunu düşünüyor. Örneğin ekran kullanım süreleri, artık rahatlıkla görülebiliyor. Çocuklarınızın ve sizin, uygulamaları kullanırken veya web sitelerini ziyaret ederken hangi aygıtlarda ne kadar zaman geçirdiğinizi genel olarak görmenize yardımcı oluyor. Haftalık raporlar almanıza veya bildirimleri, belirli uygulamaların ne kadar kullanıldığını, hem çocuğunuzun hem sizin, aygıtlarınızı kaç kez elinize aldığınızı görmenize de imkan tanıyor.

14- Screen Translate kullanın

Sırada oldukça yararlı bir uygulama var. Google Çeviri sadece bir web sayfasındaki yabancı kelimeleri Türkçe’ye çevirir, Screen Translate ise ekranda ne var ne yoksa çevirebiliyor. Bunun için parmağınızı ekrana basılı tutmanız yeterli. 50’den fazla dilden çeviri özelliği sunan uygulamanın özellikle yabancı kaynaklardaki kapsamlı metinlerle haşır neşir performans-tutkunlarının işini kolaylaştıracağını belirtelim. Üstelik ücretsiz.

15- Verileri microSD’ye ‘kolayca’ taşıyın 

Cihazlarda depolama alanının dolmaya yakın olmasının beraberinde getirdiği yavaşlama ve düşük stabilite sorunları son derece yaygın. Bu kapsamda iyi bir adım olarak akıllı telefonunuzdaki uygulamaları microSD’ye taşımak istiyorsanız ManageApps, sorunsuz bir tercih. Sadece taşıma değil backup özelliği de sunan uygulama ile ayrıca uygulamaların tükettiği veriyi, pili ve kullandığı depolama alanını detaylar eşliğinde görüyorsunuz. Arayüzün temizlenmesi gibi bir dizi ek özellik de sunan ManageApps, ücretsiz olarak birçok farklı özellik sunan, oldukça ideal bir yönetim uygulaması.

16- Cihaz ve sistem bilginizi görün

Akıllı telefonunu aktif hale getirip yüklediğiniz uygulamalarla oldukça genel bir kullanım şekline sahip olabilirsiniz, ancak bazıları için detaylar önemlidir. CPU X: Cihaz ve Sistem Bilgisi uygulaması; CPU X, işlemci, çekirdek, hız, model, ram, kamera, sensörler vb. öğelerle cihazlar hakkında en eksiksiz bilgileri gösteriyor. Fikir alışverişinde bulunmak ve bilgi paylaşmak için dünyanın dört bir yanındaki akıllı telefon meraklıları ile görüşebilme imkânı da sunan uygulama, aktif bir soru sorup cevap alabilme fonksiyonu da sunuyor.

17- Kamera modlarına aşina olun

Fotoğrafta konunuz insan yüzüyse yapacağınız şey çok basit; portre moduna geçin, diğer özellikleri ayarlayıp çekin. Manzara fotoğrafı ya da toplu fotoğraflarda da benzer şekilde ön tanımlı modları kullanarak çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

18- Yakın plan fotoğraflarınızı geliştirin

Evcil kedi ve köpekleri çok severiz. Kediler ev için harikadır, köpeklerse bahçe ve açık havayı daha fazla sever. Her nasıl ilgileniyorsanız ilgilenin onların fotoğrafını çekmeyi sevdiğinizi biliyoruz. Yakın plansa en sevdiğiniz. Burnu, gözleri, patileri… Android cihaz kamerasıyla çok daha iyi yakın plan fotoğrafları elde edebilmeniz mümkün. Bunun için ona yaklaşın, odaklanmak için dokunun. En iyi anı yakalayınca da çekin.

19- Sesli asistana yönelin

Sesli asistanlar hayatı gerçekten kolaylaştırıyor. Topluluk içinde olmasa bile tek başınıza olduğunuzda bu deneyime fırsat verin, komutlarınızı ve sorularınızı yanıtlayan sesli asistan yazılımları ile Android kullanımınızı daha keyifli hale getirmeniz mümkün.

İpucu

Android’de koyu temayı denediniz mi?

Android Pie üzerinde karanlık modu etkinleştirmenin iki yolu bulunuyor. Öncelikle cihazın “ayarlar” menüsünden “ekran” seçeneğini tıklıyoruz, ardından açılan ekranda (advanced) “ileri düzey” sekmesine giriyoruz. Ekranı aşağı doğru kaydırdığımızda “cihaz teması” seçeneğini bulup giriş yapıyoruz. Buradaki ayarı otomatik’ten – koyu’ya değiştiriyoruz.

Bu sayede kullanıcı arayüzünün bazı unsurlarının koyu renkli bir temaya bürüneceğini göreceğiz.

Bu yazı, Appusers dergisinin, Mayıs ayı sayısından alınmıştır.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here