Ana sayfa Haber Android kullanıcıları da artık Gboard”da GIF oluşturabilecek

Android kullanıcıları da artık Gboard”da GIF oluşturabilecek

0

Uzun zamandır yapım aşamasında olan bir özelliğin bulunduğu Gboard”un son beta versiyonu yayınlanmaya başladı. Yeni beta versiyonunda kişiye özel GIF oluşturulabilecek.

Bu özellik geçtiğimiz Ocak ayından bu yana Gboard”un iOS versiyonunda mevcuttu. Her nedense bugüne kadar hiçbir açıklama yapmadan bu özelliği Android versiyonuna getirmemişti Google.

Gboard”un 7.2 versiyonunda aynı zamanda arama kartları ve yeni etiket galerisi gibi bazı ufak tefek görsel değişiklikler de bulunuyor.

Gboard”da GIF nasıl yapılır?

Gboard”un güncellenen versiyonunda GIF yapmak için “GIF”lerim” sekmesine giderek, artı işareti ile gösterilen yeni “GIF Yap” butonunu kullanmak gerekiyor.

Bu butona dokunduğunuzda üzerinde üç buton bulunan kamera arayüzü devreye girecek. Butonlardan alt tarafta bulunanı ile çekim yapılırken, yanındaki butonla döndürme işlemini yapabiliyorsunuz. Son butonla da filtre panelini açıp kapatabiliyorsunuz. Şu an itibariyle soru işaretlerinden tutun da, son dakika haberleri ya da çiçek görsellerine kadar yedi adet filtre mevcut.  Oluşturacağınız GIF”ler 3 saniye uzunluğunda olabilecek ve varsayılan olarak oluşturulduğu anda döngü şeklinde hareketli hale gelecek (Instagram”daki Boomerang modunda olduğu gibi). Oluşturulan GIF”ler aynı zamanda daha sonra kullanılmak üzere bu sekmede kaydedilebilecekler.

Arama kartları

Gboard”da yer alan arama kartlarında da bazı değişiklikler yapıldı. Her kartın sağ alt köşesinde artık “daha fazla göster” seçeneği bulunuyor. Bu seçeneğe tıkladığınızda arama özelliği tarayıcıda açılıyor. Daha önce sadece simge şeklindeki arama arayüzüne oranla daha sade bir uygulama olmuş bu yönüyle.

Etiket galerisi

Gboard artık devasa boyutlarda bir etiket galerisine sahip. “Etiketler” sekmesindeki artı işaretine tıkladığınızda, bazıları daha önce Google”ın alternatif mesajlaşma platformu olan Allo”da da kullanılan beşyüzden fazla etiket galerisine erişim sağlayabiliyorsunuz. Bazıları hareketli olan etiketlerle sıradan bir emoji ile ifade edilmesi mümkün olmayan duyguların dile getirilmesi mümkün olabilecek. Etiket paketleri daha sonra kullanılmak üzere favoriler sekmesine de kaydedilebiliyorlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here