Ana sayfa Oyun Android için Fortnite Play Store’da Olmayacak!

Android için Fortnite Play Store’da Olmayacak!

0

Şu sıraların en popüler oyunu diyebileceğimiz Fortnite’ın yaratıcısı Epic Games, bugün yaptığı açıklamayla Android kullanıcılarını üzdü. Hemen hemen her yerde oynanabilen battle royale ürünü oyun, Android’e de yakın zamanda gelecek. Bu gelişi merakla bekleyen oyunun fanları ise ortaya çıkan haberlerle hop oturup hop kalkıyor diyebiliriz.

Fortnite CEO’su Tim Sweeney tarafından da doğrulanan bilgiye göre Fortnite, Android cihazlara Epic Games’in web sayfası üzerinden indirilecek. Android kullanıcıları normal şartlarda uygulama ve oyunları Play Store içerisinden güvenle ve kolayca indirebiliyor.

Kararın alınmasındaki ana sebebi düşünecek olursak doğal olarak para diyebiliriz. Tıpkı Apple gibi Google da Play Store üzerinden indirilen uygulamalardan %30’luk bir kesinti yapıyor. Bu kesinti oyun ücretiyle sınırlı kalmayıp oyun içi alışverişlerde de aynı şekilde Google’a para kazandırıyor. Epic Games, oyundan elde ettiği devasa paraları hesaba kattığımızda bunun neredeyse üçte birini Google ile paylaşmak istememekte bizce gayet haklı.

CEO Sweeney tarafından yapılan açıklamaya göre, Google’ın %30’luk kesintisi tamamen yanlış uygulanan bir oran. Geliştiricilerin yaptığı masraflar dikkate alındığında %70’lik kısım yetersiz diyen CEO, şirketinin oyununu kendi sayfasından sunmasına karar verdi. Oyun Epic Games’in kendi sitesinden indirilmesi sayesinde diğer platformlarda daha önce oynamış oyuncuları destekleyecek. Bu oyuncular eğer bir ilerleme kaydettiyse ya da satın alım gerçekleştirdiyse, hepsi olduğu gibi Android’de de kullanılabilir olacak.

Epic Games, masaüstü bilgisayar alanında da aynı stratejiyi en baştan beri kullanıyor. Oyununu kendi sayfasından sunan Epic, Steam, Windows Store ya da Apple Store kullanmıyor. Bu uygulamanın mümkün olmadığı Sony PlayStation, Microsoft Xbox, Nintendı Switch ya da Apple iOS gibi platformlarda ise firma mecburen üreticilere paylarını verip oyununu mağazalara yerleştirtiyor.

Epic Games oyunu Fortnite, muhtemelen Samsung’un amiral gemisi Galaxy Note 9 ile birlikte 9 Ağustos’ta piyasaya sürülecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here