Ana sayfa Yazılım Android’i yönetmek

Android’i yönetmek

0

Görevler, güncellemeler ve diğerleri…

Android cihazlar popülerliğini giderek arttıradursun, dev firmaların imzasını taşıyan güçlü donanımlarla birlikte kullanılabilirliğini ve yapabildiklerini hızla ve kendinden emin bir şekilde arttırmaya devam ediyor. Android”in en önemli rakibi iOS karşısındaki bu kendinden emin ve güçlü duruşu, iOS için potansiyel bir tehlike taşıyor. üstelik Android, iOS gibi tek bir telefonla değil, adeta bir (gerçek kelime anlamıyla) android ordusu ile birlikte yükseliyor. Bu gidişata şimdi bir de Windows 8 oldukça iddialı bir şekilde eklenecek ve ortalık iyice savaş alanına dönecek. Biz şimdi bu rekabeti bir kenara bırakalım ve elimizin altındaki robotları nasıl kurcalayıp performanslarını nasıl arttırabiliriz bu konuya odaklanalım.
 
android
Android cihazları güçlü bilgi işlem cihazlarıdır. Diğer bilgi işlem cihazlarının aksine ise her zaman tam performanslı çaılştırılmaya ayarlanmış değillerdir. Android cihazlarda var olan optimizasyon, içerisinde barınacağı donanıma göre şekillenmektedir. Bu da haliyle aslında Android yüklü bir cihazın, daha hızlı ve daha güçlü çalışabileceğine dair açık kapı bırakmaktadır. önemli olan hangi kapının cihazınızı hızlandıracağını bilmek.

 

Bir Android cihazı edindikten sonra, 1-2 ay içerisinde cihazda yavaşlama gözlemlemeniz hiç de uzak bir ihtimal değil. Bu sorunu aşmak için telefonu fabrika ayarlarına döndürmek pek tabii ki sade bir çözümdür. Fakat bu işlemi her defasında tekrarlamak da mantıklı değil. Zira her defasında tüm verilerinizi kaybedecek, üstüne bir de her defasında kişisel ayarlarınızı yeni baştan yapmanız gerekecektir. Bunun yerine Android cihazınızı iyi tanımaya başlayabilir ve bir iki ufak müdahale ile çok daha hızlı bir Android”e sahip olabilirsiniz.
 

Temiz ön bellek, temiz sistem

Android”te yer alan uygulamalar kimi zaman çalışmayı elle tutulur bir sebep göstermeden durdurabiliyor. Böyle durumlarda ya uygulamayı “force-close” yaparız ya da canımıza tak eder ve cihazdan kaldırırız. Fakat bunun bir ortası olmalı. Sistemi boşuna yoran bu uygulamalar, yeni güncelleme ile sorunu ortadan kaldırana kadar cihazı yavaşlatmadan da barınabilir. Bunun için cihazdaki ön bellekleri temizlemek yeterli gelecektir. Settings (Ayarlar) > Applications (Uygulamalar) > Manage Applications (Uygulamaları Yönet) yolunu izleyerek açacağınız ekranda, sorun yaşadığınız uygulamayı seçerek uygulamanın ön bellek temizlemesini yapabilirsiniz. çekinmeyin, bu işlem sizin uygulamadaki bilgilerinizi silmeyecek, sadece gereksiz çalıştırılma dosyalarını temizleyecektir.

 

Kökten kaldırın

Kimi uygulamalar her ne kadar iyi niyetli olsalar da, DNA”ları olarak gösterilebilecek kodları sayesinde telefonu bir hayli zorlamaktadır. Kimisi sürekli güncelleme yayınlayarak optimizasyonu kullanım aşamasında yapmaya çalışırken kimisi de sürekli telefonun orasına burasına çeşitli komutlar ulaştırarak gereksiz yere belleği yorar. Sonuçta tüm mobil uygulamalar profesyonel yazılımcıların elinden çıkmıyor, kimisi optimizasyondan bihaber olabiliyor. Bunun önüne geçmek için en iyi önlem, cihazınızdaki uygulamalar ile ilgili yorumlara bakmaktır. Sistem kaynaklarına saldıran bir uygulamayı telefonda barındırmak yerine ondan uzak durmak, telefonunuzu hızlandıracaktır.

Kimi uygulamalar ise silinmeyecek derecede önemli olabilir. Foursquare örneğin. Her check-in”de telefonun GPS”inden yararlanmak istemekte ve bu aşamada GPS”i açmaktadır. Konum belirleme işini yaptıktan sonra uygulama, tıpış tıpış GPS”inizi kapamaktadır ve bu kontrol hiçbir zaman şaşmamaktadır. Fakat her uygulama Foursquare gibi uzman elinden çıkmayabilir ve dolayısıyla uygulama, işi bittikten sonra GPS”i kapamayı unutabilir. Bu da telefon için gereksiz yere ekstra yük demektir.
 

Bellek kartı temizlemek

Android cihazınızda eğer bir SD veya microSD kart bulunuyorsa ve bu kartı taktığınızdan beri hiç temizlemediyseniz, karttaki gereksiz dosyaları silerek cihazınızın gözle görülür derecede hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Kart içerisindeki bu dosyaları nasıl tespit edeceksiniz peki? Yolu basit. Sırf bu işi yapması için geliştirilen mobil Android uygulamalarını Google Play”de bulabilmek mümkün. Bu uygulamalar arasında en popüler olanların başında ise DiskUsage geliyor. Ayrıca Astro adlı uygulama sayesinde de cihazınızı bilgisayarınıza taktıktan sonra PC üzerinden cihaz içerisinde daha fazla yetkiye sahip olabiliyorsunuz.

Peki neden bellek kartını temizleme ihtiyacı duyuyoruz? Bunun sebebi yine uygulamalar pek tabii ki! Kimi uygulamalar, telefondan kaldırıldıktan sonra bile kurulduğu alanda birkaç dosya bırakabiliyor. Bu dosyaların kimisi, uygulamanın ilerleyen günlerde yeniden yüklenmesi durumunda kullanıcının işine yarayacak olan dosyalardır. Kimi zaman da sadece telefonda bir iz bırakmak ister bu uygulamalar (gerçekten de kimi uygulamaların, silindikten sonra geride bıraktığı dosyaların ne işe yaradığı belli olmaz). Eğer Root edilmiş bir telefona sahipseniz, SD Maid adlı uygulamayı indirerek de otomatik olarak bellek kartınızı pür-i pak hale getirebilirsiniz.Tüm bu temizlik işlemlerini yaptıktan sonra, arada cidden gözle görülür bir hızlanma göreceksiniz.

 

Nedir bu Root?

Android telefonları Root etmek, kimi zaman riskli olsa da, işinin ehli Android kullanıcılarının vazgeçemediği türden bir işlemdir. Telefonun garanti kapsamından çıkmasını sağlayan bu işlem sonucunda elinizdeki telefon, Root edilmiş bir Android cihazı haline geliyor ve böylece Android”in en ince ayrıntısına kadar kontrol size geçiyor. Sadece Root cihazlarına yüklenebilen uygulamaları yükleyebiliyor, sistem kaynaklarını gereğinden fazla tüketen ve normalde müdahale edemediğiniz dosyalara erişebiliyorsunuz. Tabii ki tüm bunları yaparken, neyi nasıl yaptığınızın bilincinde olmanız tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde tüm sistemi fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekebilir.

Root işleminin bir diğer avantajı da, telefon güncellemelerini gerçekleştirmek için artık insiyatifi ele almış olmanızdır. örneğin, henüz birçok telefon Android 4.0 güncellemesine geçmemişken, Root edilmiş bir Android cihazı ile bu güncellemeyi kendi başına yapabilirsiniz. Fakat başta da dediğimiz gibi; oldukça riskli bir işlem Rooting. Dolayısıyla telefonunuzu Root etmek istiyorsanız, mutlaka iki defa düşünün ve en ince ayrıntısına kadar süreci hesaplayın.
 

Root ederken…

Android cihazını Root ederken dikkat edilmesi gereken onlarca nokta bulunuyor. Bu iş için kullanılan en yaygın yazılım ve bootloader”larMIUI, CyanogenMod ve ClockworkMode olarak bilinmektedir. Ayrıca çeşitli araçlarla Root işlemi daha verimli bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. ClockworkMod, cihazı boot ederken hakimiyeti size veren ufak bir yazılımdır ve zararlı bir yazılım değildir.

Root edilmiş bir Android cihazını kullanırken, normal bir Android cihazından çok daha fazla dikkatli olmalısınız. Zira Root edilmiş bir Android, zararlı yazılımlara daha fazla açıktır demektir. Böyle bir durumda, dışarıdan bir uygulama veya dosya yüklemeniz gerektiğinde mutlaka o dosyanın adını internette aratın ve kullanıcı yorumlarını okuyun. Aksi takdirde kötü sonuçlar doğabilmektedir.

 

 

 

Multitasking avantajları ve dezavantajları

Bildiğiniz üzere Android sistemleri, iOS”tan farklı olarak gerçek multitasking deneyimi sunuyor. Bu ne demek? iOS”taki gibi kısıtlandırılmış bir multitasking yerine, kelimenin tam anlamıyla insiyatifin sizde olduğu bir çoklu uygulama kullanma deneyimi sizleri bekliyor. Hal böyle olunca bu işin avantajları olduğu kadar dezavantajları da ortaya çıkıyor. Avantajları arasında hiç şüphesiz, işlerinizi çoklu uygulamalar arasında mekik gibi dokuyarak gerçekleştirebilmeniz ve ön bellek kavramına tam anlamıyla sahip olmanız gösterilmektedir. Bu sayede Android kullanıcıları multitasking”in doruklarında gezerken, kaynakları da diledikleri gibi dağıtabilmektedir (Bu biraz da ortalama üstü Android kullanıcılarına hitap eden bir durum).
 

öte yandan bu multitasking, gerek pil ömrünü kısaltmakta gerekse de sistemi bir süre sonra yavaşlatabilmektedir. Eğer multitasking”i nasıl yöneteceğinizi bilirseniz, bu dezavantajları minimuma düşürme imkanına da sahip olursunuz. özellikle dört çekirdekli işlemcilerde ve 1 GB belleklerde, işlem kapasitelerini doğru yönlendirmeniz takdirde telefonunuzun rüzgar gibi uçtuğunu görmek sizi hiç de şaşırtmamalı. Android cihazınızın bellek kapasitesinin izin verdiği ölçüde uygulama açabilir ve bu uygulamaların telefonunuzun belleğini doldurmasına imkan tanıyabilirsiniz. Yukarılarda bahsettiğimiz uygulamaları tam anlamıyla kapama veya ön belleği temizleme işlemleriyle de multitasking”in gereksiz zamanlarda performansınızı yavaşlatmanızı engelleyebilirsiniz.

 

Güncellemeleri ihmal etmeyin

Android cihazlarının belki de en sıkıntılı tarafları, uygulamalarının sık sık güncelleme yayınlamasıdır. iOS”a kıyasla daha sık uygulama güncellemesine maruz kalmanız kimi zaman can sıksa da, bu güncellemeleri ihmal etmemekte fayda var. Zira bu güncellemeler keyfi güncellemeler değil, bilakis, uygulamanın optimizasyonu açısından oldukça önemli güncellemelerdir.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here