Ana sayfa Mobil Android cihazlarda pil ömrünü arttırmanın yolları…

Android cihazlarda pil ömrünü arttırmanın yolları…

0

5 dakikalık işlem sonrasında pil ömrünüzü uzatmanın yolları
 

Hızla gelişen telefon pazarı ile birlikte ilerleyen telefon donanımları hayatımızı kolaylaştırıp renklendiriyor. Ama harcadığı güç ile orantılı pil ömürlerinde kısalmalar elbette şuan için en sık karşılaştığımız sorun. Dört çekirdekli ve 2GB RAM”e sahip olan telefonlar artık FULL HD çözünürlükte bilgisayarlara kafa tutan donanımlarda cihazlar. Bu hazırladığımız yazı ile birlikte Android telefonunuzda pil süresini arttırmanın yollarını aktaracağız.
 

 
1 – Telefonunuzun pilini en çok neyin tükettiğini araştırın.
Android telefonlarımızda pili neyin ne kadar tükettiğini görebileceğimiz bir menü mevcut. Bu menüye Ayarlar -> Telefon Hakkında -> Pil Kullanımı sıralaması ile ulaşabilirsiniz. Bu sayede pili en çok neyin tükettiğini görebilir ve bu yönde tedbirler alarak kullanmadığınız veya pilinizi çok kullanan bu uygulamaları kapalı tutabilirsiniz.

2 – Güç denetim Widget”larını ana ekrana getirin.
Android telefonunuzun Wi-Fi, Bluetooth, ekran parlaklığı, GPS, Senkronizasyon gibi uygulamalarını kullanmadığınız zamanlarda kolaylıkla açıp kapamak için Güç Denetimi Widget”ını ana ekrana taşıyın.

 

3 – Ekran parlaklığını telefonunuzu rahatça kullanabildiğiniz en düşük parlaklığa getirin.
Ayarlar -> Ekran -> Parlaklık menüsü ile ulaştığınız bu ayar menüsüne girerek ekran parlaklık ayarlarınızı yapabilirsiniz. Her türlü kullanım durumu için önerilen ayar otomatik parlaklıktır.

4 – Kullanmadığınız uygulamaları telefonunuzdan kaldırın
Android telefonunuzda daha önce indirdiğiniz ve artık işinize yaramayan uygulamaları telefonunuzdan kaldırın. Ayarlar -> Uygulamalar -> Uygulamaları Yönet menüsü ile kullanmadığınız uygulamaları silebilirsiniz.
 


 
5 – Animasyonlu duvar kağıtları ve kullanmadığınız Widget”ları kapatın.
Arkaplan da sürekli olarak çalışan animasyon içeren duvar kağıtları sürekli olarak işlemci ve hafızada işlem yaptığı için pil tüketiminde yüksek tüketime sebep verir. Ana ekran”da çalışan (Widget)”lar sürekli arka planda veri trafiği yaratması hem data hattını kullanmanıza ve dolayısıyla pil tüketiminize neden olur. Bu işlemi yapmak için Ana ekran”da uygulamanın üzerinde hareket ettirip uygulamayı ekranda çıkan çöp kutusuna sürükle bırak işlemiyle gerçekleştirebilirsiniz.

6 – Mobil internetinizi kullanmadığınız zamanlarda kapalı tutun.
Mobil internetinizi kullanmadığınızda mutlaka kapalı tutun. Ayarlar ekranından da görebileceğiniz gibi eğer mobil internet kullanımı yapmıyorsanız mutlaka mobil veri”yi kapatın. Mobil telefonunuzun etkin oması demek cihazınızın arkaplan”da sürekli veri transferi yaptığı anlamına gelir. Telefonunuz 3G”de çok daha fazla pil tüketir, veri transferi yapmadığınız anlarda telefonunuzu 2G şebekesinde kullanırsanız büyük ölçüdeki pil kaybının önüne geçmiş olursunuz. Ayarlar -> Kablosuz özelliği ve Ağlar -> Mobil Ağlar menüsünden tüm bu seçenekleri değiştirebilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here