Ana sayfa Foto Galeri Android cihazınızı hızlandırmanın 4 yolu

Android cihazınızı hızlandırmanın 4 yolu

0

Telefonunuzu ilk aldığınızda hızından memnundunuz fakat artık yavaşlamaya mı başladı? Merak etmeyin bu durum tüm Android cihazlarda aynı ve belirli aralıklarla bakım yapılmadığı takdirde kısa bir süre içerisinde aynı duruma yeniden gelebiliyor.

Android telefonunuzu ilk aldığınız günkü hızına döndürmek hiç de zor değil. Rehberimizdeki adımları uygulayın ve farkı görün.

 

1 – Yer açma, Cache silme

Telefonunuzun Ayarlar -> Depolama bölümünden telefonunuzda en çok yer kaplayan dosya türlerini görebilirsiniz. Telefonlarda en çok yer kaplayan şeyin uygulamalar olduğunu bildiğimize göre bu ekrandan Apps ya da Uygulamalar seçeneğini seçin ve gereksiz olduğunu ve fazla yer kapladığını düşündüğünüz uygulamaları kaldırın. 

Depolama bölümünde bir başka bakmanız gereken yer ise telefonunuz açık kaldığı sürece uygulamaların cache dosyalarını gösteren Cached Data yani önbellek bölümüne basınız ve önbelleğin temizlenmesi işlemini onaylayınız.

 

2 – Gereksiz Widget’lardan kurtulma

Ana ekranda olan Widget‘ların sizin gözünüzde pek güç harcayan şeyler olmadığını biliyoruz ama her bir Widget arkaplanda çalışan bir başka uygulamaya eşdeğer. çok fazla kullanmadığınız ya da lüzumsuz gördüğünüz Widget‘lardan kurtulun.

 

3 – Arkaplanda çalışan uygulamaları durdurma

Depolama -> Uygulamalar -> çalışan uygulamalar bölümünden arkaplanda çalışan uygulamaları görebilir ve önem durumlarına göre müdahale edip durdurabilirsiniz.

Ayarlar -> Pil bölümünden telefonun bataryasını en çok kullanan uygulamalara müdahale edebilirsiniz. 

Ayrıca Ayarlar -> Uygulamalar -> İndirilenler bölümünden telefon içerisinde yüklü gelen ve kaldırmanıza izin verilmeyen uygulamaları devre dışı bırakabilirsiniz. Devre dışı bırakılan uygulama arkaplanda çalışmayı durduracaktır ve bir nevi kaldırılmış olacaktır. İstediğiniz zaman aynı menüden tekrar aktif duruma getirebilirsiniz.

 

4 – Telefonunuzu sık sık yeniden başlatın

En son ve en klasik metot ise yeniden başlatmadır. çünkü bu işlem sonrasında gereksiz tüm arkaplan uygulamaları kapanır, tüm önbellek dosyaları sıfırlanır ve telefonunuz yeniden doğmuş gibi olur. Yaptığınız ayarlar doğrultusunda telefonunuz daha hızlı bir hal alacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here