Ana sayfa Haber Android Auto eski model otomobilde dahi çalışacak

Android Auto eski model otomobilde dahi çalışacak

0

Hyundai Sonata modeli olmak üzere, Hyundai‘nin en düşük 2010’a kadar modelleri, BMW, Audi, Opel gibi firmalar Google’ın Android platformuna geliştirdiği Android Auto sistemine adapte olmaya çalışıyor. Şimdiden Hyundai’nin çoğu modeli ve yukarıdaki otomobile modelleri içerisinde Android Auto’yu barındırarak Android ve Google uygulamalarını otomobillere ve yollara uyarlanıyor. Google Maps, Hangouts, Google Gmail gibi servisler otomobillerde bulunup akıllı telefon-tablet ile otomobil arasında köprü oluşturuyor ve bulut tabanlı iletişim halinde kalıyorlar. Altyapısı hazır olan ve duyuralı 1 yıl olan bu proje, Google’ın bu sistemi bir otomasyon sistemi haline getirmesiyle şekilleniyor.

Android Auto, Android Marshmallow ve sonrası için minimum 2010 yılı model araçlarda kullanılacak. Yani, akıllı telefon veya tabletlerde yüklü olacak olan uygulama, cihazın USB ile otomobile bağlanarak önyüklü olan otomobillerdeki kadar Androd Auto özelliklerine sahip olacaklar. Aslında bu proje, otomobilin teknik detaylarını akıllı telefonlara işlemekle ilgili bir proje. Otomobilin yakıt durumu, servis durumu gibi önemli ve masraflı şeyler akıllı telefonlarda toparlanarak uygun bütçe hesaplamaları amaçlanabilinecek. Bunun için en uygun platform ise Android for Work platformu. Bu platform içerisinde toplanacak olan şirket arabalarının bilgileri, filo bilgileri gibi detaylar mobilde detaylandırılacak ve böylece filo, kiralık araç sahipleri ve şirket otomobili sahipleri bu otomobiller üzerinden daha uygun verilere ulaşabilecekler.

Proje henüz basına tanıtılmadı, tanıtılmasına da daha var gibi görünüyor. Aslında Android for Work de henüz hazır bir platform değil ve hala Android 5 ve sonrası akıllı telefonlarda çalışamıyor. 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here