Ana sayfa Donanım Android Auto, araçlar arası ağ geliştirecek

Android Auto, araçlar arası ağ geliştirecek

0

ABD’de bu yıl yürürlüğe girecek olan yasa ile, artık otomobiller kendi aralarında ağ bağlantısı kurarak iletişim kurabilecekler. Yasa tasarısı tamamlandığında, tasarı bütün ayrıntıları ile birlikte avrupa komisyonuna sunularak avrupa’da da bu sistem geliştirilecek. Google‘ın ipi göğüslemesi beklenen proje, ülkedeki otoban güvenlik kurumunun desteği ile gerçekleşecek. Google‘ın önümüzdeki aylarda Android‘lere getireceği Android L kapsamında oluşturduğu Android Auto projesi, otomobiller arası ağ iletişiminde öncü platform olacak.

Trafik kazaları ile ilgili yapılan bir araştırmada, sadece ABD’de 595 bin kişinin bir kısımı hayatını kaybediyor, bir kısmı ise hem aldığı maddi yaralar ile birlikte kapanmayacak manevi yaralar da alıyor. 

Sistem, aracın kontrolünü sürücü ile birlikte otomobilinde sağlamasını hedeflerken, otomobiller birbirileri ile iletişim kurabilecekler ve WiFi bağlantı özellikleri ile sürücüler arasında da iletişim sağlanacak.

 

 

5.85Ghz ve 5.925Ghz arası bağlantı gücü sağlayan proje, meclisten geçtiği anda test kullanımlarına başlayacak. Testlerin ardından proje otomobil firmalarına sunulacak ve Android ve firmaların geliştireceği otomobiller arası ağ bağlantısı sistemi bütün dünyada kullanıma başlanacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here