Ana sayfa Mobil Android artık canlı mı değil mi kontrol edecek!

Android artık canlı mı değil mi kontrol edecek!

0

Google menşeili işletim sistemi Android, yeni güncellemesi Jelly Bean ile birlikte oldukça ilgi çekici bir yeniliğe kavuşuyor.
 

Android platformu şu günlerde, yayınlanacağı resmileşen Jelly Bean ile ilgili yenilikleri kullanıcılara tanıtmakla meşgul. Google”ın imzası bulunan Android işletim sistemi, Jelly Bean ile birlikte bir takım yeniliklerin yanı sıra, önemli geliştirmelere de ev sahipliği yapacak. Bunların başında Android 4 ile birlikte gelen “Face Unlock”, yani yüz tanımlama servisi. Android 4 kullanıcıları Face Unlock sayesinde suratlarını telefona tanıtarak tek bir bakışla tuş kilidini açabiliyordu. Bu özellik, barındırdığı güvenlik açıklarından sonra tartışmaları da beraberinde getirmişti.
 
Android
Face Unlock ile ilgili yapılan tartışmaların başında, ilgili kişinin bir fotoğrafının bile telefonun tuş kilidini açmasına yetmesi yatıyordu. Biz işin bu boyutuyla ilgilenirken, kimisi de telefon sahibinin cansız olması durumunda bile telefonuna erişilmesinin sorun olabileceğini iddia edenler vardı. Google, Jelly Bean”de bu güvenlik açığına nokta koyacak bir güncelleme yapıyor. Jelly Bean”de artık Face Unlock, suratı tanımlanan kişinin canlı olup olmadığını kontrol edecek. Bunu nasıl mı yapacak? Google bunun için hiç öyle ısı sensörleriyle deri solunumunu analiz etmeye vs. çalışmayacak. Onun yerine kullanıcıların göz kırpmaları yeterli olacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here