Ana sayfa Haber Android ARCore”u destekleyen uygulama sayısında hızlı artış

Android ARCore”u destekleyen uygulama sayısında hızlı artış

0

Android’in ARCore platformu artık uygulanabilir bir gerçeklik olduğu içindir ki, arttırılmış gerçeklik uygulamaları ansızın belirmeye başladı. Google yaptığı duyuruda 60’tan fazla ARCore uyumlu uygulama bu haftadan itibaren Play Store’da yayınlanmaya başlayacağını belirtti. Bu uygulamaların bir çoğu, ‘Oyun Geliştiricileri Konferansı’ ile eşzamanlı olarak piyasaya çıkan oyunlardan oluşuyor. Bu oyunlar arasında yer alan ve 15 Mart’ta yayınlanan sanal evcil hayvan oyunu ‘My Tamagotchi Forever’ gibi bazıları ise halihazırda piyasaya çıkmış durumda.  Bu açıklamayla birlikte Pottery Barn’ın “3 boyutlu oda görünümü” ve eBay’ın ürün gönderiminde kullanılacak kutunun büyüklüğünü belirten “Which Box” adlı uygulaması gibi pratik uygulamalara da vurgu yapıldı. Google’ın kendisine ait bir uygulama da yeni uygulamalar arasında yer alıyor. 

Haberimizin kapak fotoğrafında görülen Google’ın yeni ‘Just A Line’ adlı deneysel uygulaması ile 3 boyutlu uzayda basit çizimler yapabiliyor, çevrelerinde gezinebiliyor ve kısa videolar şeklinde paylaşabiliyorsunuz. Uygulama, ARCore’u destekleyen tüm Android telefonlarda çalışıyor. Her ne kadar deneysel olsa da, sade olduğunu düşündüğünüz videolarınıza canlılık kazandırmak için kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz. 

Bu yeni 60’tan fazla uygulama, Play Store’da mevcut milyonlarca uygulama yanında bir damla gibi kalıyor. Bu durum, mobil arttırılmış gerçeklik kavramının ne denli yeni olduğunun da bir göstergesi. Apptopia’nın verilerine göre iOS’te bile Ocak ayı itibariyle ARKit ile uyumlu arttırılmış gerçeklik uygulaması sayısı binden azdı. Her ne kadar ARCore genişliyor olsa da, bir aydan daha kısa bir süre önce piyasaya çıkmış bir platform olarak dört başı mamur bir platform olduğunu söyleyemeyiz. özellikle geliştiricilerin platformlar arası benzer deneyimleri büyük oranda sunan arttırılmış gerçeklik uygulamalarını artık yapabiliyor olmaları, bu alanda yeni bir sürüm dalgasının yakın olduğunu gösteriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here