Ana sayfa Haber Android akıllı telefonlarda 2016 standartları

Android akıllı telefonlarda 2016 standartları

0

IFA 2015′te 2016 standartlarının ilk mobil cihazları tanıtılacak. IFA 2015‘ten çıkacak olan modeller ve Apple‘ın eylül ayında gerçekleştireceği lansmanla birlikte 2016’nın mobil cihazları daha şimdiden belli olmaya başladılar. Bu yıl itibariyle dikkatlere giren konu ise akıllı telefonların tasarımlarında farklı firmaların da üretim konusunda dahil olduğu gözlemleniyor. Somut bir örnek, Google ile Android üreticileri arasındaki ilişki gösterilebilir. Bazı bilgilere göre Google artık Android akıllı telefonlarda fiziksel tuş veya tuşlar değil sanal tuşlar görmek istiyor. Google’ın firmalara yolladığı taslaklarda cihazların ön yüzünde sadece ekran ve çerçeve bulundurulması, marka isimi veya başka detayların bulunmaması yönünde yönlendirdiği konuşuluyor. Bu bilgilere göre 2016’nın bir bölümünde piyasaya sürülecek olan akıllı telefon modellerinde artık fiziksel tuş olmayacak. 

Windows 10 Mobile‘larda ise, Lumia’larda minimum 5.2″, maksimum 6″lik Lumia modelleri bekleniyor. HTC, Acer, Lenovo gibi üreticilerden istenen Windows 10 Mobile cihazları ise 5.2″ minimum 5.5″ maksimum ölçümlerde olması getirilen standartlar arasında. Bunun yanısıra LG’den de bir Windows 10 Mobile cihazı gelmesi planlanıyor, tek olarak tanıtılacak olan modelin ekran büyüklüğü ise 5.5″ boyutunda.

Android‘lerde ve Windows 10 Mobile‘larda minimum 3GB RAM, Android 6 itibariyle piyasaya sürülecek olan mobil akıllı telefonlar daha çok 4GB boyutunda olması bekleniyor. Bu beklentinin nedeni, Android M ile birlikte sunulacak olan uygulama havuzunun genişlemesi. Windows 10 Phone’ların sistem gereksinimi 512MB olduğu için üreticiler bu konuda daha serbest bırakılacaklar.

Windows 10 Mobile cihazlarda, Android 5‘ten alıştığımız yuvarlak “home” tuşuna benzer bir Cortana tuşu yer alıyor. Bu tuş “home tuşu” olarak kullanılacak olmasıyla beraber Cortana’yı aktif edecek olan tuş aynı zamanda.

Rekabeti biraz daha kızıştırmak adına, Android üreticileri ses teknolojileri konusunda adı duyulmuş ve kendini ispatlamış firmalarla birlikte üretim yapacaklar. Bang&Olufsen, Skullcandy, JVC gibi ses teknolojileri üreticileri, Android üreticilerle birlikte hareket edecekler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here