Ana sayfa Haber Android 6 M tasarımında neler değişecek?

Android 6 M tasarımında neler değişecek?

0

Geçtiğimiz gün, Google I/O‘da tanıtılan Android M’nin yeni arayüzü, On Tap tasarım isimiyle tanıtıldı. Material Design‘la oranla pek fazla farkı yok ancak detaylı detaylı değişiklikler görülüyor. Uygulamalara ve simgelere fazla yansımayan yeni Android M tasarım anlayışı, tamamiyle interaktif bir kullanıcı ilişkisini hedefliyor. İteraktivite içerisinde kullanıcılar akıllı telefonlarının konumunu açtıkları halde veya ağ bağlantılarının aracılığı ile genel olarak gittikleri mekanlara, bölgelere göre Android M arayüzlerinde ve uygulamalarında uyarılar, teklifler ve tavsiyeler bulunacak. örnek vermek gerekirse geçtiğimiz hafta bir sinema filmine gittiniz, tekrar sinema salonu yakınlarından geçtiğiniz sırada Google Chrome ve Google Now gibi uygulamalar sinema matineleriyle ilgili ve o filmin IMBD ile ilgili olan ilişkisini gösterecek. Sinemanın bu yönünün yanısıra, Android M’de WhatsApp üzerinden arkadaşınızla üzerinde konuştuğunuz konu hakkında veya etkilik hakkında detaylı olarak Google Now tarafından detaylı özellikler belirleniyor. Arkadaşınız “sinemaya gidelim mi?” teklifiyle WhatsApp’ın altından fırlayan arayüzde “bilet satın al” seçeneği ortaya çıkacak.

Ayrıca Google‘ın etkinliğinden anlaşıldığı kadarıyla akıllı telefonların ekranları artık hareket kabiliyeti olarak yukarıdan aşağıya veya sağdan sola olarak şekillenmeyip 360 derecelik açılarla hamlelerin de gerçekleştirebileceği konuşuluyor. Arka planda çalışan uygulamalar sadece sanal tuşlara basarak geçişiyle değil, Windows 8.1‘deki gibi sol üstten veya sağ üstten sürüklenerek de açılabilir. Tıpkı sayfayı çevirme hareketleriyle, uygulamadan uygulamaya geçmeye olanak veriyor Google‘ın yeni tasarımı.

Google, bu tasarım anlayışını ilk etap Android M güncellemelerinde değil, Android M’nin ikinci parti güncellemelerinde kullanıcıya sunabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here