Ana sayfa Haber Android 5.1 güncellemesini alacak modeller

Android 5.1 güncellemesini alacak modeller

0

Android 5.1 güncellemesini alacak cihazlar belli olmaya başladı. Güncelleme sırasıyla Android 5.0‘a oranla benzerlik gösterse de zaman dilimi ve sıra açısından bazı değişiklikler barındırıyor. Android‘in yanısıra arayüz tasarımındaki yalınlıklara göre de bazı değişiklikler gözlemlenmesiyle birlikte bazı özellikler aynı kalacak, artık tasarım açısından fazla değişiklik beklenmiyor, kullanılacak renklerin dışında. Android 5.1‘i, “yeni” yapan detay ise her akıllı telefon ve Android tablet modeline uyarlanan uygulama özellikleri. Android 5.0 sürümünde, Nexus 6‘lar için geliştirilen bazı Android 5.0 özellikleri, aynı zamanda LG G3‘lere de aktarıldığı için RAM konusunda ve fazladan yazılım barındırdığı için şarj konusunda sıkıntılar yaşandı. örneğin, LG G3‘ler için bazı 2K desteklemeleri geldi ancak aynı yazılım Xperia Z3‘e de sunulduğu ve görüntü kapasitesi 2K olmadığı için bazı şarj sıkıntıları doğdu. Android 5.1 ile birlikte yazılım altyapıları tamamiyle firmalara bırakıldı ve sadece modellerin kaldırabilecekleri bir sürüm geliştirildi. Akıbet açısından hemen hemen aynı olacak, Android 5.1 ve Android 5.1.1 aynı dönem içerisinde yayımlanacak, ilk alacak cihazlardan olan LG G3 modeli ise 2’şer haftalık süre ile Android 5.1.1 ve Android 5.1 sürümünü güncelleyecekler. 

Android 5.1 alacak cihazlar, beklentilere göre sırasıyla şu şekilde:

LG G3: Android 5.1 ve Android 5.1.1. LG G2’nin bu konudaki akıbeti merak konusu. LG, destek konusunda bir açıklama yapmadı, Android 5.1’i alma ihtimaline düşük ihtimalle bakılıyor.

Sony Xperia Z3 ve ardından Xperia Z2 (not: Sony Xperia’lar için Android 5.1 çalışmaları sona ermek üzere)

HTC One M9 ve HTC One M8 modelleri. Bunun yanısıra, HTC One M7‘ler, Android 5.1 güncellemesini alamayacaklar.

Lenovo‘nun 2015’te tanıttığı bütün modeller, Android 5.1 güncellemesi ile tanışacaklar.

Samsung, Android 5.1 sürümünde biraz daha değişik bir strateji izleyebilir. İlk olarak Galaxy S6 ve Galaxy S6 edge ürünlerine Android 5.1 yayımlanacak ve ardından Galaxy Tab S modellerinde sürüm test edilmesinin ardından Galaxy S5, Note 3 ve Note 4, Note Edge modellerine gelecek.

Asus’un ZenFone‘ları, Android 5.1‘i alacaklar ancak, ilk olarak yeni tanıtılan ZenFone 2‘ler bu güncellemeyi yaz döneminin sonlarına doğru alabilecekler.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here