Ana sayfa Donanım Android 4.3 vs iOS 7

Android 4.3 vs iOS 7

0

Geldi geliyor derken iki ezeli mobil işletim sisteminin yeni versiyonları sonbahar ile birlikte cihazlarımızın içine girmeye başladı. Apple cephesinden baktığımız zaman iOS 7, iPhone 4 ve üstü cihazların tümüne hizmet veriyor. Android 4.3 ise yeni çıkan Nexus cihazlar ve Samsung“un yeni çıkardığı 1-2 model dışında diğer cihazlara henüz güncellemesi gelmedi. Hangi işletim sistemi ne durumda stabil çalışıyor? Birbirlerinde olmayan özellikleri neler?

 

 

 

Android Genel özellikleri

 

iOS Genel özellikleri

Firma

Google

 

Apple

Altyapı

Linux

 

OS X

İlk versiyon

23.Eyl.08

 

29.Tem.07

Programlama Dili

C, C++, Java

 

C, C++, Objective-C

Kaynak Kodu çeşidi

Açık kaynak kodlu (kernel, arayüz ve bazı gömülü uygulamalar)

 

Limitli (sadece kernel değiştirilebilir)

Kolay Bilgi Transferi

Wi-Fi, Bluetooth ve NFC

 

AirDrop ile Wi-Fi ve Bluetooth üzerinden başka cihazlarla paylaşım desteği

Bileşenler

Var

 

Yok, (sadece bilgilendirme merkezide)

Personelleştirilebilme

Herşey özelleştirilebilir, değiştirilebilir

 

Limitli (sadece jailbreak ile)

Arayüz

Dokunmatik

 

Dokumatik

Mesaj

Google Hangouts

 

iMessage

Sesli Komut

Google Now

 

Siri

Harita

Google Maps

 

Apple Maps

İnternet Tarayıcı

Google Chrome

 

Mobile Safari

Görüntülü Sohbet

Google Hangouts

 

Facetime

Uygulama Marketi

Google Play Store (1.000.000+ uygulama)

 

Apple App Store (900.000+ uygulama)

Piyasa Pazar Payı

Dünya genelinde akıllı telefonlarda %79,3 pazar payı

 

Dünya genelinde %13,2 pazar payı

Desteklenen Dil Sayısı

32 dil seçeneği

 

34 dil seçeneği

Cihaz üretici Firmaları

Google, LG, Samsung, HTC, Sony, ASUS ve bir çok üretici firma

 

Sadece Apple

Yeni/Gelecek Versiyon

Android 4.4 KitKat

 

iOS 7 (şuanda yayında)

 

 

Android 4.3 Jelly Bean Yeni özellikleri

iOS 7 Yeni özellikleri

Android Holo arayüzünde iyileştirmeler

Yeni iOS arayüz

Bluetooth audio/video uzaktan kontrol profili (AVRCP) 1.3 desteği

Yeni kontrol merkezi. Aşağıdan açılır menü şeklinde

OpenGL ES 3.0 desteği

Yeni bildirim merkezi. Yukarıdan açılır menü şeklinde

Yeni kullanıcı profili için erişim sınırlama desteği

Arkaplanda çoklu uygulama desteği

Dosya sistemi yazım hızında performans arttırımı

Kamera”ya 8 yeni filtre

Telefon çevirme alanında otomatik tamamlama desteği

AirDrop ile Wi-Fi ve Bluetooth üzerinden başka cihazlarla paylaşım desteği

Foto Sphere (360 derece panoramik resim) de iyileştirmeler

Yeni App Store arayüzü

Kamera arayüzünde iyileştirmeler

Daha çok insan sesine sahip yeni Siri

Wi-Fi konum belirleme için Wi-Fi kapalı olduğunda arka planda çalışma desteği

Yeni arama arayüzü

4K çözünürlük desteği

Araba ile bağlantı desteği

Yeni Google Play arayüzü

Daha büyük uygulama klasörleri

Düşük enerjili Bluetooth desteği.

Rehberde kişi engelleme desteği

 

 

Arayüz

Her iki işletim sisteminin temelinde dokunmatik ekranı destekleyen arayüzler kullanılmakta. Android yapısı gereği ana ekran seçimi ve kullanıcı konfigürasyonuna çok daha uygun bir zemin sağlıyor. iOS ana ekranında ise sadece uygulamaların simgeleri yer alıyor. Android ana sayfasında uygulamaların bileşenlerine (widgets) eklenmesine izin verilirken, iOS”da bu özellik yer almıyor. Widgets desteğine sahip olan Android arayüzü bize göre iOS”un önüne geçiyor. 

 

   

 

Kilit Ekranı

Kilit ekranları iki işletim sistemine baktığımız zaman birbirine benzer olduğunu görüyoruz. Gerek fontlar, gerek ikonların yapılanma şekli olsun birbirine benzer şekilde. iOS”da kilit ekranındaki kamera ikonunu yukarı kaldırarak telefonu kamera moduna alabiliyorsunuz. iOS”u sadece kaydırma seçeneği ile kilit açmaya destek veriyor. Android ise farklı kilit açma seçeneklerini barındırıyor. Rakamla, hareket ile eğerek, şekil çizimi, yüz tanıma kilidi ve ses komutu gibi farklı kilit açma seçeneklerine destek veriyor.

 

    

 

Bileşenler

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Android gelişmiş ve oldukça yaygın şekilde kullanılıp hayatı kolaylaştıran widgets desteğine sahip. Widgetları istediğiniz şekilde konumlandırıp, boyut ayarlaması yapabiliyorsunuz. Maalesef iOS kullanıcıları Widget desteğine sahip değiller.

 

   

 

Hızlı Bildirim Merkezi

Her iki işletim sisteminde bildirim merkezi yukarıdan aşağıyaçekilerek gelmekte ve benzer şekilde çalışmakta. Her iki sistemde de kilit ekranında bildirimler görünebilmektedir.iOS”da ajanda ve günlük veya genel sekmesi altında gruplara ayrılmış belli bir düzen hakim Android ise böyle bir gruplama yöntemine gitmemiş.

 

    

 

Hızlı Kontrol Merkezi

Her iki mobil işletim sisteminde de hızlı kontrol merkezi bulunuyor. iOS 6 ve önceki sürümlerde sadece Jailbreak ile kullanılan SBSettings uygulaması ile kullanılan hızlı kontrol merkezi iOS 7 ile tüm kullanıcıların hizmetine sunulmuş durumda. Android”de ayarlar bölümünde hızlı kontrol merkezinin düzenlenme desteği sunulurken iOS”da standart olarak geliyor ve üzerinde değişiklik yapılamıyor.

 

   

 

Uygulama Kapatma

iOS 7 öncesindeki sürümlerinde uygulamaları kapatmak oldukça vakit alan, zahmetli bir olaydı. iOS 7 ile birlikte uygulamaları kapatmak Android”e daha çok benzedi ve uygulamaları kapatmak daha pratikleşti. Android”de uygulama kapatma ekranına geldiğinizde tek tuşla tüm çalışan uygulamaları kapatmak mümkün. 

 

  

 

Sesli Komut

Kullanıcıların denemeyi sevdikleri servisler arasında yer alan bir diğer servis de sesli komut servisi. iOS, Siri ismini verdiği servisiyle sağladığı hizmeti, Android Google Now isimi ile sağlıyor. İki servisinde yaptığı işler genel olarak aynı.Google Now, lokasyon bilgilerini kullanarak, sesli komut ile aramalardan kullanıcılara, maç sonuçları, bulunduğunuz yerdeki para birimi kuru, evinize şu kadar uzaktasınız gibi daha çok bilgiyi ana sayfasında veriyor. iOS”da bu bilgiler için siz talep ederek eylemi gerçekleştirmelisiniz.

 

   

 

Kamera ve Galeri

iOS 7 ile birlikte gelen önemli yenilikler arasında kamera ve filtreleme seçenekleri yer alıyor. Aynı şekilde çekilen fotoğraflar tarih ve yer baz alınarak otomatik olarak düzenleniyor.İstediğiniz çekim modu, filtreler, panoramik çekim gibi işlevler parmağınız ekrana basılı tutularak yapılabilmekte. 

 

    

 

İşletim sistemi güncellemesi

İki işletim sisteminde de güncellemeler otomatik olarak kullanıcılara geliyor. Apple”ın işletim sistemi iOS burada çok daha avantajlı. çünkü güncellemeler sadece Apple“ın ürettiği iPhone/iPad cihazlarına geldiğinden, tüm cihazlar güncellemeleri çok daha çabuk alıyor. Android cephesinde ise bu durum biraz can sıkıcı oluyor. Android işletim sistemini kullanan telefon üretici sayısı 200″ün üzerinde. Google“ın kendi ürettidiği Nexus cihazları haricindeki cihazların güncellemeleri ilk alan cihazlar oluyor.Bu sebeple diğer firmalar ve yazılım mühendisleri ellerini ne kadar çabuk tutar ve yeni sürümlerini kendi cihazlarına adapte ederlerse Android cihazlar güncel sürümlerine o kadar kolay ulaşıyor.

 

    

 

İşletim uygulama marketleri

Uygulama marketleri iki mobil işletim sistemi için oldukça büyük. Ancak iOS için geliştirilen uygulamalarının stabilitesi ve kalitesi Google Play Store“a oranla daha başarılı. Bu durumun sebebi ise uygulama geliştiricilerinin Apple Store için geliştirdiği uygulamalardan daha fazla kazanmaları.Bu yazdan önce Apple Store”da yer alan uygulama sayısı Google Play Store”dan fazlaydı. Şuanda ise Google Play”de 1.000.000″dan fazla uygulama var. Apple Store ise 900.000 uygulama ile yakın takipte.

 

     

 

Sistem stabiliteliği

Forbes”ın açıkladığı veriler doğrultusunda Android 4.X Jelly Bean sürümlerinin çökme oranları iOS 6“dan daha düşük oranlarda olduğunu gösteriyor. Ancak kendi deneyimlemelerimiz sonucuna bakacak olursak Android işletim sistemi, iOS”a göre daha çok çökme yaşattığını söyleyebiliriz.

 

 

NFC vs AirDrop

önceki iOS sürümlerinde doküman ve resim paylaşımına izin verilmiyordu. iOS 7″ye AirDrop özelliğinin eklenmesi ile birlikte bununda önü açılmış oldu. AirDrop Bluetooth ve Wi-Fi kablosuz bağlantı özelliklerini kullanarak diğer iOS 7 kullanıcıları arasında dosya paylaşımına hizmet veriyor. Android cephesine baktığımız zaman Bluetooth ve Wi-Fi dosya paylaşımının yanı sıra NFC teknolojisine de yer veriliyor. Yeni çıkan cihazlarda görmeye alıştığımız NFC teknolojisi bakalım neler yapabiliyor? NFC, telefonu bir diğer NFC olan cihaza yaklaştırınca ikinci cihazda bilgi mesajı vererek veri alış verişine olanak sağlıyor. Bir internet sitesindesini gezerken, NFC modunda telefonu bir başka NFC olan telefona yaklaştırdığınızda o web sitesi diğer telefonda da açılıyor. Yada bir resim açıkken yaklaştırdığınızda resim o telefona yükleniyor. Veya bir uygulama açıldığında, karşı taraftaki telefonda Google Play Store”da o uygulama açılıyor.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here