Ana sayfa Yazılım Android 4.3 Jelly Bean hangi yenilikleri getiriyor?

Android 4.3 Jelly Bean hangi yenilikleri getiriyor?

0

Android Jelly Bean, 4.3 ile gücüne güç kattı. İşte yenilikler!
 

Android, en son sürümü Android 4.3 Jelly Bean”i duyurmasının hemen ardından, detaylarını sizler için inceleyerek yeni Android 4.3 sürümündeki değişiklikleri sizler için derledik. Daha önceki Android güncellemelerine göre biraz daha mütevazı değişiklikleri getirdiği görünen Android 4.3′ün yenilikler listesine bakıldığında yine de dikkate değer değişikliklerin olduğunu söyleyebiliriz.

Android platformunun mühendislik direktörü David Burke, düzenlenen etkinlikte Android 4.3′ü Jelly Bean”in daha tatlı bir versiyonu olarak nitelendirdi; yeni sürümün hem kullanıcılar hem de geliştiriciler açışısından çeşitli özellikler barındırdığını kaydetti. Google”ın tanıttığı yeni Nexus 7 tableti Android 4.3 ile gelecek ancak Nexus 4, Nexus 10, Galaxy Nexus, birinci nesil Nexus 7 gibi cihazlarda Android 4.3 güncellemesi yer almaya başlayacak.
Android 4.3 geliştiriciler için yenilikler.
 


 
Android 4.3 yazılımcılar için performans geliştirmeleri ve yeni API”larla birlikte geliyor. Oyun geliştiricileri OpenGL ES 3.0 ve EGL eklentilerinden Android”in standart özellikleri olarak yararlanmaya başlıyor. Performans iyileştirmeleri de Jelly Bean”deki mevcut durumu daha iyiye götürecek şekilde yapıldı. Vsync zamanlaması, üçlü tamponlama, azaltılmış dokunma gecikmesi, CPU giriş veriminin artırılması ve donanım hızlandırma destekli 2D işleme gibi performans iyileştirmeleri Android 4.3′ün sürüm notları içinde bulunuyor. Ayrıca modüler DRM çatısı gibi yeni medya yetenekleri de mevcut.

Android 4.3 sayesinde uygulamalar düşük güç tüketimli Bluetooth Smart cihazları ve sensörleriyle iletişim kurabilecek. Tabii ki, yeni sürümle birlikte sunulan Bluetooth Smart desteği de buna kapı açıyor. Bluetooth Low Energy (Düşük Enerji) olarak adlandırılan teknoloji yeni Nexus 7 ve Nexus 4 cihazları tarafından destekleniyor. İlerleyen aylarda çıkacak Android cihazlarının da bu desteği barındırması bekleniyor.

 

Android 4.3 kullanıcıları için yenilikler.
Android 4.3′ün kullanıcı tarafında sunduğu en büyük yenilikler arasında, çocuklar için kısıtlanmış güvenli internet profilleri bulunuyor. Bu özellik tablet kullanıcılarına veya ebeveynlere çeşitli uygulamalara erişimi kısıtlama fırsatı veriyor. Yeni özellik sayesinde tek bir cihaz üzerindeki kullanıcıları ve bunların hangi imkanlardan yararlanabileceğini belirlemek mümkün. Google kısıtlanmış profillerin, arkadaşların, aile bireylerinin, misafir kullanıcıların paylaştığı tabletler ve aynı zamanda kiosk veya satış aracı olarak kullanılan tabletler için ideal olduğu belirtiliyor.
 

 
Android 4.3 yeni bir bildirim erişim yöntemi de sunuyor. Uygulamalar durum çubuğu bildirim akışıyla etkileşim kurabiliyor, ayrıca kullanıcılar bildirimleri cihazın yakınındaki Bluetooth cihazlarında da gösterilecek şekilde ayarlayabiliyor.

Peki Android 4.3′te başka hangi yenilikler var?
Diğer Android 4.3 Jelly Bean yenilikleri arasında daha kolay yazı girişi, daha hızlı kullanıcı hesabı değişimi, arka planda Wi-Fi üzerinden konum belirleme, Güney Afrikaca, Amharca, Hintçe, Savahilice ve Zulu dili gibi farklı diller için sunulan dil destekleri de yer alıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here