Ana sayfa Yazılım Android 4.2 Jelly Bean neler sunuyor?

Android 4.2 Jelly Bean neler sunuyor?

0

Yeni versiyon ile birlikte Android platformunda değişiklikler var
 

Yeni Nexus ürünleri ile birlikte Android 4.2 işletim sistemi de dikkatleri üstüne çekiyor. 4.2’yi ilk olarak LG Nexus 4 ve Nexus 10 göreceğiz. Nexus 7 tabletler için de günelleme yapılacak. Yeni versiyona kısa bir bakış attık.
 

 
Photo Sphere

Bu özellik panorama çekimi sağlıyor. Ancak arada bir fark daha var. Panoroma çekim için sadece iki yön ile sınırlı değilsiniz. Daha fazla serbestlik var. Sağa, sola veya aşağı, yukarı her yöne çekimler yapabilirsiniz. Bu şekilde ortaya daha iyi fotoğraflar çıkartabilirsiniz.
 

Gesture Typing’li klavye

Gesture Typing için Gesture Search’ün 4.2’ye dahil edilmiş hali diyebiliriz. Bu özellikle klavyede harfler üstünde parmağınızı çekmeden sürükleyerek yazmak istediğiniz kelimeyi yazabiliyorsunuz. Ayrıca Google sesli komut özelliğini Gesture Typing’e eklemiş durumda.

 

 

Yeni versiyon ile birlikte Android platformunda değişiklikler var
 

çoklu hesap açma

Android 4.2 ile birlikte artık tek değil, birkaç hesap kullanma imkanı var. Ancak bu sadece tabletler için geçerli. Her kullanıcının kendine ait uygulamaları ve verileri var. Eğer aynı cihaz üstünde bir kullanıcı herhangi bir uygulamayı indirdiyse, diğer kullanıcının aynı uygulamayı tekrardan indirmesine gerek kalmadan sadece yüklemesi gerekiyor. Bunun örneği Bad Piggies’de gösterilmişti. Bir kullanıcı oyunu çalıştırıp, bölümleri geçmiş ve puan toplamıştı. Ancak diğer kullanıcı oyunu yükleyip, sıfırdan başlamıştı.

 


 
Daydream ekran koruyucusu

4.2’de Daydream ekran koruyucusu yer alıyor. Daydream genişletilmiş notification’lardan besleniyor. Ayrıca geliştirilmiş erişebilirlik sağlıyor. Mesela ekranın herhangi bir yerine yakınlaştırma yapabiliyorsunuz.
 

Diğer özellikler

Android 4.2’de kilit ekranında Widget’lar desteklenirken, direkt kameraya geçiş yapılabiliyor. Yeni versiyonda Miracast ile Wireless üstünden kablosuz görüntü aktarımı var. Ayrıca Google Now ve Google Searh üstünde de geliştirmeler mevcut. Gmail, Google Now’a veri kaynağı olarak eklendi. Ayrıca Notification Center biraz daha genişletilmiş ve geliştirilmiş durumda.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here