Ana sayfa Haber Android 12 tema sistemlerini geliştirebilir

Android 12 tema sistemlerini geliştirebilir

Android 12, uygulamaları yeniden renklendirme becerisiyle tema sistemini genişletebilir.

0

Google’ın, Android 12 kullanıcılarının yalnızca sistem kullanıcı tema ana rengini ve vurgu renklerini değiştirmesine izin vermekle kalmayacak. Şirket aynı zamanda Android 12 ile tema üzerindeki renkleri destekleyen üçüncü taraf uygulamalara da uygulayacağı genişletilmiş bir tema sistemi üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Bugün tema, Pixel cihazlarında oldukça basit. Sistem, açık ve koyu temaları arasında geçiş yapabilir. Ayrıca bazı ayarlar menülerinde vurgu renklerini değiştirebilirsiniz. 9to5Google’a göre, Android 12’nin bu temaların uygulanabileceği alanları genişleteceği iddia ediliyor.

Instagram, bilgisayarlar için hikaye sistemini değiştirdi

ANDROID 12 TEMA SEÇİMLERİ MARKADAN MARKAYA FARKLI OLABİLİR

Android 12’nin daha derin tema seçenekleri, üreticiler kullanıcılara kendi özel renklerini sağladıkça büyük olasılıkla markadan markaya değişiklik gösterecektir. Ancak, kendi benzersiz renk şemanızı oluşturamazsınız. Seçtiğiniz renkler Android uygulamalarının içinde yansıtılabilir. Ancak yalnızca geliştiriciler bunları desteklemeyi seçerse. Bu, favori uygulamalarınızın seçtiğiniz temayla çok fazla çakışmayabileceği anlamına gelir.

Android 10 ve sonraki sürümlerde uygulamalar, sistemin açık veya koyu modlarındaki değişikliklere yanıt verebilir. Ancak o zaman bile, açık veya koyu temalarının tam olarak nasıl görünmesi gerektiğine karar vermek uygulamalara bağlıdır. Bazen uygulama geliştiricileri saf koyu bir tema yerine koyu gri veya hatta koyu mavi bir tema seçerler.

ANDROID 12 TEMA SEÇENEKLERİ NASIL OLACAK?

Android 12’de temanın nasıl görünebileceğine bir örnek olarak Substratum tema motoruna bakabiliriz. Köklü bir cihazınız varsa, uygulamaları belirli bir renk düzenine uymaya zorlayabilirsiniz. Bu işe yarıyor çünkü Substratum temaları, Sony tarafından AOSP’ye katkıda bulunan Overlay Manager Service (OMS) adlı Android’in yerleşik tema sistemini kullanıyor. Geliştiriciler, uygulamaların kaynak değerlerini hedefleyen kaplamalar oluşturabilir. Böylece kendi renklerini veya düzenlerini enjekte edebilir. Bugün Android, güvenlik etkileri nedeniyle üçüncü taraf kaplamaların köksüz bir cihaza yüklenmesine izin vermiyor. Ancak Google’ın önceden yüklenmiş temalar tarafından seçilen renkleri, tercih etmek isteyen üçüncü taraf uygulamalara maruz bırakarak orta bir zemine çarptığı görülüyor.

Ek olarak, Android 12’nin duvar kağıdınıza göre tema önerileri de sunacağı söyleniyor. Bu, yeni bir duvar kağıdı seçtiğinizde sisteminizin sorunsuz bir şekilde değişebileceği anlamına gelir.

9to5Google, Android 12’nin söylentilere konu olan tema özelliklerinin, yazılımdaki geliştirme devam ettikçe hurdaya çıkarılabileceği konusunda uyarıyor. Geçtiğimiz yıl Google, Android 11’in ilk geliştirici önizleme yapısını Şubat ortasında yayınladı. Bu nedenle Android 12’nin erken bir sürümünü sadece birkaç hafta içinde görebilmemiz mümkün. Daha sağlam tema özellikleri içerip içermediği görülüyor. Ancak şu anda mevcut olan açık ve koyu seçenekleri kesinlikle geçecektir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here