Ana sayfa Makale Android 10 Yaşında

Android 10 Yaşında

Bugüne kadar Android'in kısa bir tarihçesini çıkardık. Mobil işletim sistemi, şu anki sürüm Android 9.0 Pie olarak adlandırılmasına rağmen 10. yılını kutladı.

1

Akıllı telefon, 2007’de piyasaya sürülen ilk iPhone’dan bu yana uzun bir yol kat etti. Apple’ın iOS’u muhtemelen dünyanın ilk akıllı telefon işletim sistemi olmasına rağmen, Google’ın Android’i şu anda en popüler olanı. Android, tanıtıldığı günden bu yana önemli bir gelişme gösterdi, ilk olarak 2008’de HTC yapımı bir Dream cihazında piyasaya sürüldü. Bazıları, Android’in geçmişinin akıllı telefonlardan önceye dayandığını bilmiyor olabilir. Aslında, Android ilk olarak 2003 yılında dijital kameralar için işletim sistemi geliştirmeye başlayan Andy Rubin tarafından geliştirildi. Kısa bir süre sonra, dijital fotoğraf makinesi işletim sistemleri pazarının belki de o kadar büyük olmadığını fark etti ve Android Inc. dikkatini akıllı telefonlara yöneltti.

Google’ın Android, Inc.’i satın aldığı 2005 yılına kadar dikkati çekmedi ve o zamanlar Android hakkında pek fazla bilgi sahibi olmasa da çoğu kişi Google’ın bu platformu telefon işine girmek için kullanacağı işaretini gördü. Sonunda, Google akıllı telefon sektörüne giriş yaptı, ancak bir donanım üreticisi olarak değil. Bunun yerine onu diğer üreticilere pazarladı. Onu ilk gözüne kestiren, ilk Android telefonu olan HTC Dream’i 2008’de çıkaran HTC oldu.

HTC Dream üzerinde çalışan işletim sisteminin bu ilk sürümünden başlayarak, geçtiğimiz on yılda Android’in nasıl değiştiğine kısaca bir göz atalım.

Android 1.0 (2008)

Android 1.0, bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz işletim sisteminden çok daha az gelişmişti, ancak birkaç benzerlik var. Örneğin, çoğu Android’in bildirimlerle nasıl başa çıkılacağını gösterdiğini ve iOS’taki bildirim sistemi olan aşağı açılan bildirim penceresini içerdiğini kabul ediyor.

Android’deki diğer bir çığır açan yenilik ise, o zamanlar Market olarak adlandırılan Google Play Store’dur. Apple, birkaç ay önce iPhone’da App Store’u piyasaya sürmüştü, gerçek şu ki, tüm uygulamaların toplandığı merkezi bir yer fikrini başlatmış oldular.

Android 1.5 Cupcake (2009)

Android’in ilk büyük güncellemesi yalnızca yeni bir sürüm numarası değil, aynı zamanda Google’ın yeni adlandırma şemasını da kullanan ilk sürüm oldu. Cupcake bir dizi nedenden ötürü önemliydi, ancak en önemlisi, ekranda bir klavyeye sahip olan Android’in ilk sürümü olmasıydı – bundan önce, üreticilerin cihazlarına fiziksel klavyeler dahil etmesi gerekiyordu.

Diğer önemli nokta araçlardı. Araçlar Android’in önceki sürümlerinde desteklenirken, üçüncü taraf geliştiriciler tarafından uygulanamadılar. Google Cupcake’ten başlayarak, üçüncü taraf geliştiricilere yönelik araç SDK’sı sunuldu. Artık birçok geliştirici, uygulamalarına en az bir araç ekliyordu.

Android 1.6 Donut (2009)

Android Donut kullanıcılara oldukça büyük bir güncelleme sağladı. Örneğin, Donut, Verizon ve Sprint gibi CDMA ağları ve Asya’daki bir dizi büyük ağ için destek ekleyerek Android’i milyonlarca insana ulaştırdı.

Donut, Android’i daha kullanıcı dostu yapmak için hedeflenmişti, ancak en büyük güncellemelerin bazıları arka plandaydı. Örneğin Donut, farklı ekran boyutlarını destekleyen ilk Android sürümüdür. Bu, üreticilerin istedikleri boyutlara sahip cihazlar üretebilecekleri ve Android’i çalıştırabilecekleri anlamına gelir.

Android 2.0 Eclair (2009)

Şimdiye kadar Android’e yapılan güncellemeler önemliyken, bunlar aynı işletim sisteminin aşamalı olarak iyileştirilmesiydi. Android ilk kez piyasaya sürüldükten yaklaşık bir yıl sonra, Android 2.0 Eclair ile ilk büyük güncellemeyi gerçekleştirdi ve işletim sisteminde birçoğu günümüzde hala kullanılan çok büyük değişiklikler yaptı.

Eclair, Google Maps navigasyonunu ilk kez kullanan cihaz oldu, araç içi GPS ünitesinin ölümü kısa süre sonra başladı. Haritalar o günden bu yana çok fazla değişiklik gösterirken, sıradan navigasyon ve sesli rehberlik gibi günümüzde hala mevcut olan serviste birkaç önemli özellik ortaya çıktı. O zamanki navigasyon uygulamaları pahalıydı. Bu, Google’ın Google Haritalar’ı ücretsiz sunma hareketinin oldukça yıkıcı olduğu anlamına gelir.

Android 2.2 Froyo (2010)

Android Froyo ilk olarak 2010 yılında piyasaya sürüldü ve Nexus telefona sahip olmanın neden bir avantaj olduğunu kanıtladı. Piyasaya sürülecek ilk Nexus telefon olan Nexus One da Android Froyo güncellemesini alan ilk telefon oldu. Froyo daha çok, Android deneyimini iyileştirmek, kullanıcılara üç yerine beş ana ekran paneli sunmak ve yeniden tasarlanan Galeri uygulamasını göstermek için hedef alındı.

Android 2.3 Gingerbread (2010)

Nexus programı sonunda kendine geldi ve Gingerbread sürümü bunu doğruladı. Google, bunun için Samsung tarafından üretilmiş Nexus S’yi seçti. Gingerbread, Android için diğer büyük bir atılımdı ve Android’in araçlarının ve ana ekranının yeniden tasarlandığı görüldü.

Android 3.0 Honeycomb (2011)

Google, akıllı telefon sektörünü birkaç yıl çalkaladı ve bu da Honeycomb’u tabletleri hedeflendiği için çok ilginç bir sürüm haline getirdi. Hatta en sonunda Xoom olacak olan bir Motorola cihazında görüldü.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich (2011)

Nexus S harika bir telefondu, ancak hepsi bu değil, Google’ın Samsung ile olan tüm iş ortaklıklarını sona erdirdi. İkisi de Honeycomb’un özelliklerinin çoğunu akıllı telefona getiren bir işletim sistemi olan Ice Cream Sandwich’i çalıştıran Galaxy Nexus’un piyasaya sürülmesi için bir kez daha bir araya geldiler.

Android 4.1 Jelly Bean (2012)

Android Jelly Bean, önceki sürümle daha az veya fazla benzerlik gösterse de, işletim sistemi için yeni bir dönemin sinyalini verdi. Biraz daha derine inerseniz, çok önemli değişiklikler görürsünüz. En önemlisi Google Now’dı. Buna, ana ekran kaydırılarak erişilebiliyordu ve bilgi, yani etkinlikler takvimi, e-postalar, hava durumu raporları, hepsi tek bir ekrana sığdırıldı. Bu özellik, Google’ın dijital asistan için ilk büyük hamlesiydi ve Google Asisstant da dahil olmak üzere dijital asistanların sonraki sürümleri için temeli oluşturdu.

Android 4.4 Kitkat (2013)

Android 4.4 KitKat’ın lansmanı, Nexus 5’in lansmanı ile aynı zamana denk geldi ve bir dizi harika özellik ile geldi. Örneğin, KitKat, işletim sisteminin bugüne kadarki en büyük estetik değişikliklerinden birini temsil ederek, Android’in görünümünü modernleştirdi. Ice Cream Sandwich ve Jellybean’da bulunan mavi renklerin yerini daha rafine bir beyaz ağırlığı aldı ve Android ile birlikte gelen uygulamalar daha hafif renkli olacak şekilde yeniden tasarlandı.

Android 5.0 Lollipop (2014)

Google’ın “Materyal Tasarımı” felsefesini ilk gösteren, Nexus 6 ile birlikte gelen Android Lollipop oldu. Ancak güncellemeler tamamen estetik değildi; işletim sistemi ayrıca arka planda birkaç önemli güncellemeyi de gerçekleştirdi.

Android 6.0 Marshmallow (2015)

Android Marshmallow, tasarım değişikliklerini ve arka plandaki değişiklikleri de beraberinde getirdi. En önemlisi, uygulama menüsü neredeyse tamamen değişti. Google, örneğin siyah yerine beyaz bir arka plan kullanmış ve kullanıcıların ihtiyaç duydukları uygulamayı hızlı bir şekilde bulmasına yardımcı olmak için bir arama çubuğu eklemişti. Android Marshmallow ayrıca, son 3, 6, 12 veya 24 saat içinde kullanılan herhangi bir uygulamanın hafıza kullanımını kontrol etmenizi sağlayan bellek yöneticisini getirdi.

Android 7.0 Nougat (2016)

Android 7.0 Nougat, 10 yıl içinde Android’in en büyük güncellemelerinden biri oldu. Aslında, Nougat’ta Android’deki en büyük değişiklik, Google Now’ın yerini artık çok saygın bir Google Assistant’ın almasıdır.

Android 8.0 Oreo (2017)

Android Oreo, Android platformunu 8.0 sürümüne taşıdı ve özellikle çok sayıda çoklu görev özelliğini getirdi. Hem resim içinde resim hem de doğal bölünmüş ekran Android Oreo’da ilk kez yer aldılar, yani web’de gezinirken Netflix’te en sevdiğiniz programı izlemeye devam edebilirsiniz.

Android 9.0 Pie (2018)

Şimdi, Android’in akıllı telefonlarda çıkışından on yıl sonra, Android 9.0 Pie’a ulaştık. Android Pie, bir dizi görsel değişikliği beraberinde getiriyor. Öyle ki görsel açıdan bakıldığında, birkaç yıl içinde Android için en büyük değişiklik sayılabilir.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here