Ana sayfa Yazılım Andorid kullananlar dikkat!

Andorid kullananlar dikkat!

0

Kaspersky raporlarına göre, Google işletim sistemine odaklanan zararlı yazılım seviyesi 2012″de üçe katlandı
 

Rapordaki rakamlara göre, Android platformunu hedef alan yeni zararlı yazılımların sayısı, yılın ikinci çeyreğinde neredeyse üç katına çıktı.
 

Sadece 3 aylık zaman süreci içerisinde, bu platformu hedef alan 15 bine yakın yeni zararlı yazılım Kaspersky Lab veritabanlarına eklendi. Bu istatistikler aynı zamanda, virüs yazarlarının, mobil cihazlar için zararlı yazılım üretimi üzerine gittikçe daha çok odaklandığını gösteriyor.
 

Sizin adınıza sms iletip para çalıyorlar

Android cihazları hedefleyen bu zararlı yazılımların neredeyse yarısını (%49), telefonlardan veri (kişi isimleri, e-posta adresleri, telefon numaraları vb.) çalan ve zararlı kullanıcılar tarafından tercih edilen sunuculardan ek modeller çekebilme yeteneğine sahip olan çok fonksiyonlu Trojan”lar oluşturuyor.

 

Tespit edilen Android zararlı yazılımlarının dörtte birlik kısmını ise sms Trojan”ları oluşturuyor. Bu zararlı programlar, kurbanların hesaplarından, cihaz sahibinin bilgisi dışında özel hatlara sms mesajları göndererek de para çalabiliyor.
 

Birkaç yıl öncesine kadar bu programlar sadece eski Sovyetler Birliği ülkeleri, Güneydoğu Asya ve çin”de görülüyordu. Oysa bugün itibariyle dünyanın dört bir tarafına yayılmış durumdalar. 2012″nin ikinci çeyreğinde, Kaspersky Lab, 47 ülkeden kullanıcıları bu sms tehditlerine karşı koruduğunu açıkladı.
 

Bu yılın ikinci çeyreğinde tespit edilen Android tehditlerinin %18″i ise, zararlı kullanıcılara, virüsün bulaştığı cihazın tüm kontrolünü alma imkanı veren arka kapılar oldu. Bu programlar, mobil cihazların botnet”lerini oluşturmakta kullanılıyor.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here