Ana sayfa Sektörden Analistlere göre RAM ve SSD fiyatları 2019’da çakılacak

Analistlere göre RAM ve SSD fiyatları 2019’da çakılacak

0

Endüstrinin şuan yaşadığı NAND flash depolama birimi fazlalığı, analistlere göre yakında bir fiyatların çakılmasına sebep olacak. 2019’da olması beklenen fiyat düşüşü SSD’leri ve muhtemelen DRAM’leri etkileyecek.

Önümüzdeki çeyreklerde meydana gelecek olan fiyat düzeltmesi, analistlere göre şimdiki yüksek fiyatları rayına oturtacak. Techspot raporuna göre Jim Handy, Objective Analysis firmasında pazarın nabzını tutan analist, flash hafıza birimlerinin azalan bir trende sahip olduğunu ve 2019’da aşağı yönlü fiyat düzeltmesi yaşayacağını belirtti. Tam olarak bir çöküş olmasa bile NAND fiyatlarının gigabayt başına sekiz cente kadar düşebileceği belirtiliyor. Handy işleri biraz daha ilerletip, yaşanacakların “Yarı iletken tarihinde şimdiye kadar yaşanmış en büyük fiyat doğrultması” olabileceğini söylüyor.

The Register raporuna göre NAND flash fiyatları GB başına 0,30 dolar civarında geziniyor. %66’lık bir fiyat düşüşü, SSD’leri HDD’ler karşısında ciddi bir rekabet alanına sürükler ve satışları tam anlamıyla katledebilir. Bu konudan en çok etkilenecek HDD üreticileri ise Seagate ve Western Digital olacak gibi görünüyor. Üreticiler bu durumu biraz yavaşlatmak için ellerindeki NAND çiplerini DRAM üretimine aktarabilirler fakat bu da RAM sektöründe aşırı arz yaratacaktır. Eğer Handy’nin beklentileri doğru çıkarsa, NAND için %25’lik, yüksek kapasite SSD’ler için de %75’lik bir fiyat düşüşü bekleniyor. Bu durum gerçekleşirse bazı firmaların hisselerinde ciddi değişimler yaşanacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here