Ana sayfa Mobil Analistler: “En pahalı iPhone yine 1.000 dolar olacak”

Analistler: “En pahalı iPhone yine 1.000 dolar olacak”

Dolarla maaş alanlar için iyi, gerisi için kötü bir haber

0

Apple’ın 2017 Sonbahar aylarında satışa sunduğu yeni akıllı telefonları arasında bir model yüksek fiyatıyla dikkat çekiyordu. Uzun süreden beri yapılan ilk görsel yeniliği taşıyan iPhone X, 1.000 dolarlık başlangıç fiyatıyla kalplere sempatik etki1 yapmayı başarmıştı. Bu cihaz, yüksek fiyatına rağmen eleştirilse de kullanıcıların beğenisini kazanmayı başardı. Cihaz çok sattı ve buna bağlı olarak ortalama iPhone satış fiyatı da yükselmiş oldu.

2018 yılında, yani bir ay sonra tanıtılacak yeni iPhone modelleri de buna bağlı olarak her zaman olduğundan daha önemli hale geldi. Apple, yeni tasarım anlayışının başarısını görerek -şimdiye kadar ortaya çıkan sızıntılara göre- yeni modelleri de aynı tasarımla sunacak. Bu tasarımın getirdiği yüksek üretim mâliyeti, “Tekrar fiyat artışı yaşanır mı?” şeklinde dedikoduları da beraberinde getirdi.

Yeni modellerin tanıtımından önce özellikle Asya merkezli analiz firmalarındaki bilgin kişiler, firmanın yeni serisi hakkında yorumlarını ortaya atmaya çoktan başladılar. Bu yorumlara göre firma üç farklı iPhone modeli çıkaracak fakat bunların en yüksek fiyatlısı yine 1.000 dolarlık başlangıç fiyatıyla gelecek. Başlangıç dememiz kasıtlı çünkü depolama kapasitesine göre fiyat da artıyor. Hatırlarsanız iPhone X’in 64GB depolamalı modeli 999 dolara satılırken 256GB model 1.149 dolardan (Apple.com’a göre) satılıyor.

iphone

Yeni nesil iPhone modelleri, şimdiki bilgilere göre üç farklı aromada gelecek. Bunlardan ilki ve en ucuz olanı, 6,1 inçlik LCD ekranla gelecek ve 700 dolar civarında fiyatlandırılacak. Bu modelin şimdiki iPhone 8’in ardılı olacağını şimdiden söyleyebiliriz. İkinci ve ortanca model, şimdiki iPhone X modelinin ardılı olarak gelecek ve aynı 5,8 inçlik AMOLED ekrana sahip olacak. Bu cihaz, 2017’nin aksine daha ucuza, 900 dolar civarına fiyatlandırılacak. En yüksek etiketi ise iPhone X Plus diyebileceğimiz 6,5 inçlik AMOLED ekranlı model taşıyacak. Bu model analistlere göre 1.000 dolardan fiyatlandırılacak ve ortadan kalkan Plus ailesine devam niteliğinde gelecek.

En ucuz iPhone modeli en çok satan olacak, doğal olarak

Bu öngörüleri medyayla paylaşan TrendForce analiz firması, en çok satan modelin mantıkla uyuşan şekilde 6,1 inçlik LCD iPhone olacağını düşünüyor. Bu tahminlere dayanak ise oldukça sağlam. Asya’daki üreticilerden gücünü alan Apple, yeni modellerin siparişlerini geçmeye şimdiden başladı. Bu parçaların %50’sini oluşturan kısım ise LCD ekranlı modeli işaret ediyor.

Apple yükselen fiyatların etkisiyle büyük bir kamuoyu tepkisi altında kalmamak adına üreticileri sıkıştırmaya devam ediyor. Elde edilen bilgilere göre firma bu üreticilerin kâr marjlarını azaltıp kendisine nefes alanı açmaya çalışıyor. Geçen ekonomik çeyrek verilerinde iPhone sâyesinde tonlarca para kazanan ve trilyon dolar seviyesine ulaşan Amerikalı firma, görünen o ki daha fazlasını istiyor.


1: “Sempatik sinir sistemi, vücudu gerilime hazırlar. Stresli bir durum sırasında etkindir.” Kaynak: Wikiwand

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here