Ana sayfa Donanım Anakartını güncelleyemeyenlere AMD”den kıyak!

Anakartını güncelleyemeyenlere AMD”den kıyak!

0

Geçtiğimiz yıl aldığınız yeni Ryzen APU (Advanced Processing Unit – AMD’nin 64 bit mikro işlemcileri için kullanılan bir tanıtım terimi)’dan istediğiniz performansı sağlayamıyorsanız, üzülmeyin. AMD yetkilileri yaptıkları açıklamayla daha eski, dual-core çip göndereceklerini doğruladılar.

Sorun AMD’nin yeni Ryzen APU’sunun eski anakartlarla etkileşim biçiminden kaynaklanıyor. Bazı eski anakartlar, yeni Ryzen APU’yu BIOS güncellemesi olmadan tanıyamıyorlar. Bunu yapmanın tek yolu da, sistemi anakartın tanıyabileceği bir çiple yeniden başlatmak. 

Bazı gelişmiş anakartlar BIOS güncellemesini CPU olmadan yapmaya imkan sağlarken, bir çok ekonomik kart buna imkan vermiyor. AMD bu gibi durumlarda kullanılmak üzere bir ‘boot kit’ vereceğini söyledi (geçerli bir APU seri numarası ve diğer bilgileri sağladığınız sürece). Bu ‘boot kit’, asıl itibariyle AMD4 tabanlı bir Bristol Ridge APU’su. Bir blog yazısında ‘Hansmuffin’ adlı bir kullanıcı, AMD’nin bir önceki nesil APU’su göndererek, güncelleme yapmalarını sağlayacağını yazmıştı. 

Hansmuffin “İlginçtir ki göründüğü kadarıyla AMD A6-9500 Dual-Core 3.50 GHz işlemci parçaları gönderiyorlar” demişti. 

Eğer merak ediyorsanız söyleyelim; bir AMD yetkilisi de Cuma günü PC World’e yaptığı açıklamada bunun yapılmasının planlandığını söyledi. Sözcü yaptığı açıklamada; “AMD ile iletişim kurup da anakart üretici firmasından destek alamadığını söyleyen herkese yardımcı olacak AMD. Tüm anakart üreticileri de bu sorundan muzdarip herkese yardımcı olmakla mükelleftirler” dedi.

Fakat eğer AMD’nin piyasa fiyatı 72$ olan bir A6 APU’su vereceğini düşünüyorsanız, bir kez daha düşünün deriz. Eski A6 Bristol Ridge çiplerin sadece anakartlarını güncelleyemeyenler için kullanılmak üzere verilmesi tasarlanıyor. eBay’da satılacak cinste beleş şeyler değil yani. Aslında Hansmuffin’ de bu çipin RMA (Return Merchandize Authorization; iade koşullu ürün) evraklarıyla birlikte geldiğini söylemişti.

Bununla birlikte AMD depozito ya da kredi kartı numarası istemeyecek A6 APU için. Bu da AMD’nin şahıslardan bu konuyu istismar etmemesini ve sistemden faydalanma girişiminde bulunmamasını beklediğini gösteriyor. Bakalım bu konu ilerleyen zaman içerisinde nasıl gelişecek. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here