Ana sayfa Haber Ana akımlaşan giyilebilir teknolojiler

Ana akımlaşan giyilebilir teknolojiler

0

Akıllı cihazlarla spor aktivitelerinin değerlemesi, verilerin sunulması ve sizi motive edici özellikler yeni değil. Uzun yıllardır bu alanda gerçekleştirilen çalışmaların sonuçlarına tanıklık ediliyor. Akıllı bileklikler ve saatler çok popüler örneğin. Konunun önemli kısmını oluştursalar da akıllı çoraptan, tişörte çok sayıda spor özünde işlevlere sahip -tüketici elektroniği giysisi- de var. 

İşte bu konuda tam da yaz döneminde artacak akşam koşuları, yüzme aktiviteleri ile ilgili olarak akıllı spor kıyafetlerini bir araya getirdik. Kış dönemine dair bazı eklemeleri de ihmal etmedik. Teknoloji mağazalarında kolaylıkla bulunabilen bazı modellerin yanı sıra konsept halindeki ilginç fikirlerin de izini sürdük. Şaşırmaya hazır olun…

Ralph Lauren Polo Tech Tişört

Tanınmış moda markası Ralp Lauren”in biyometrik tişörtü ilk kez 2014″te ABD Açık Tenis Turnuvası”nda top toplayıcı çocukların üzerindeydi. Derken başka deneyler de oldu. En nihayetinde ise bu ürün hala geliştirme aşamasında, temel aldığı teknoloji ise gümüş kaplı iletken tellerle işlenmesinin bir sonucu olarak tüm dokusunun bir sensör görevi üstlenmesi. Biraz da çip eşliğinde Ralph Lauren Polo Tech Tişört, bir biyometrik giysi halini alıyor ve yakılan kaloriden kalp atışına çok sayıda veriyi akıllı cihazınıza iletiyor. Fiyatı henüz duyurulmadı, web sitesinde ise “yakında” yazıyor, özetle hazırlıklı olun, her an üzerine geçirebilirsiniz. 

Digitsole Tabanlık

Kış sporlarıyla aranız nasıl? Yanıtınız “çok iyi” ise birazdan tanışacağınız aygıt, tam olarak size göre. Spor ayakkabının içine teknolojik bir ısıtıcı tabanlık olsa nasıl olurdu sorusuna yanıt Digitsole. Bu tuhaf fikir, soğuk havalardaki spor etkinlikleri için ideal. Dağ tırmanışında ya da başka bir soğuk hava aksiyonunda kullanılabilir. Peki ne işe yarıyor? O, ayağınız için bir soba; 40 dereceye kadar ısıtma sağlıyor. 
iOS ve Android telefonlarla ısısını ayarladığınız Digitsole, 7 saate varan pil dayanıklılığı vaat ediyor. USB üzerinden şarj ediliyor. Fiyatı 199 dolar. 

Athos

Spor yaparken hangi kasınızın çalıştığını merak ediyor musunuz? Dambılın kol kasları konusunda rakipsiz olduğu bir gerçek, ancak bazı hareketlerin nereleri çalıştırdığına dair ufak kafa karışıklıkları da her zaman için söz konusu. Athos, bir egzersiz kıyafeti ve amacı da hangi kasınızın çalıştığını Bluetooth üzerinden bilgileri akıllı telefonunuza göndererek size anbean göstermek. Böylelikle yapılan spor hareketler ile bazı kas gruplarının aşırı zorlamaya maruz kalmasının önüne geçilebileceği öngörülüyor. Kas eforu, kalp atış hızı gibi önemli veriler de sağlanıyor. Detaylar liveathos.com sitesinde. 

MBody Bike&Run

Koşucular ve bisikletçilerin bayılacağı bir ürün MBody Bike&Run. Elastik kumaşıyla sizi kaplıyor ve ölçüm başlasın! Teoride Athos”a benzer yapıda, yani hangi kasların çalıştığına dair ölçümler sunuyor. iOS ve Android cihazlara Bluetooth üzerinden veri akışı sağlıyor. Baz aldığı fikir, sakatlıkların önlenmesi özünde ve bu konuda iyi bir çözüm olabileceği belirtiliyor. Şu anda satışta olan MBody Bike&Run”ın biraz cep yaktığını da eklemek gerekiyor. Profesyonellere duyurulur. 

 


 
Sensoria 

çorapları ortalama 1 TL”den başlayan fiyatlarla her yerden bulabilirsiniz. Fiyatların çift haneli rakamlara çıktığı da biliniyor, ama üç haneli rakama satışta olan az sayıda alternatif var. Konuyu biraz daha derinlemesine düşünen endüstriyel mühendislerin geliştirdiği harikulade “çorap” ise Sensoria. Evet, yanlış okumadınız bir çorap, peki ne işe yarıyor? Yalnızca ayakkabınızın ayaklarınıza zarar vermesini önlemek ya da sizi soğuktan koruma değil burada odak noktası…

Sensoria aşılan mesafe, hız ve mesafe/zaman gibi verilerin akıllı telefona aktarılmasına yarıyor. Koşucuların ilgi gösterdiği bir ürün ve sağlığa dönük bazı ek özellikler de içeriyor. örneğin koşu sırasında ayak üzerindeki basıncı ölçüyor, size “aman dikkat” gibi bir bildirim sunmasa da önemli bir yol gösterici teknolojik giysi olduğu aşikar. Daha falza detaya sensoriafitness.com”dan ulaşabilirsiniz. 

Samsung Blind Cap

İnovasyon denildiğinde akla ilk gelen teknoloji şirketlerinden biri de Samsung. Bu yaz Brezilya”nın Rio de Jenerio şehrinde düzenlenecek 15. Paralimpik Yaz Oyunları”ndaki yüzme müsabakaları için geliştirilen Blind Cap de bunun en çarpıcı örneklerinden biri. Yüzme yarışlarına katılan görme engellilerin 200 metre gibi mesafelerde havuzu dört kez baştan başa yüzme gerekliliğinde kullanılıyor. Havuz bitiminde kafalarını çarpmamaları için görevliler tarafından kafalarına vurularak uyarılan engelli yüzücüler, artık teknolojik boneleri sayesinde bu ilkel görüntü ve durumla karşı karşıya kalmayacaklar. Bone, akıllı cihazlardan gönderilen sinyalle oluşan titreşim sayesinde yüzücüsünü uyaracak. çok zekice. Tebrikler Samsung. 

Zepp Golf 2

Golf sporuna ilgi duyan “yeni başlayanlar” için geliştirilen akıllı eldiven Zepp Golf 2, bir tür kişisel antrönör. İlk modeli 2012″de satışa sunulduğunda güzel tepkiler alan akıllı golf eldiveninin ikinci versiyonunda kozmetik olarak pek bir farklılık yok, ancak tam 8 saatlik uzun pil ömrüyle sizi şarj cihazlarından daha uzun süre ayrı turuyor. Evet, golf eldiveninizi şarj etmeniz gerekecek. özellikleri ise aslında Adidas”ın akıllı topuna benzer türden, atışlarınız sonucunda topların nereye gittiğini, aslında nereye gitmesi gerektiğini, vuruş önerileri eşliğinde sunuyor. Bilgileri akıllı telefonunuzun ekranından görebiliyorsunuz. Sizi geliştirmek için elinden geldiğini yapacağını söyleyebiliriz. 

 

 

Spree Smart Cap

Akıllı şapka Spree Smartcap ile tanışmaya ne dersiniz? Aslında bir şapkadan hiçbir farkı yok, sportif ve iyi görünüyor. Arka planında ise sensörler var. Kalp atışınız, vücut sıcaklığınız, katettiğiniz mesafe ve yakılan tahmini kaloriyi içeren bilgi dizisini akıllı telefonunuza gönderiyor. Elastik tasarımı ve ergonomisiyle öne çıkıyor. Takılan şapkada da teknoloji olmalı diyenlerdenseniz spreewearables.com”a göz atmanızı tavsiye ediyoruz. 
 
I5 Plus Smart Bluetooth 4.0

Ben şapka, çorap, tşört değil daha basit bir şey istiyorum diyorsanız akıllı bileklikler en iyisi. Bu aygıtları bileğinize takıyor, akıllı telefonunuzla Bluetooth üzerinden eşleştirip kullanmaya başlıyorsunuz. Tüm teknoloji marketlerinde bulabileceğiniz akıllı bilekliklerde ortalama özellikler saatin gösterilmesi, yakılan kalori, katedilen mesafe bilgilerinin sunulması şeklinde. Alarm ya da akıllı telefon bildirimlerini de gösteren modeller mevcut. I5 Plus Smart Bluetooth 4.0, bolca bulunabilen modellerden sadece biri. 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here