Ana akımlaşan giyilebilir teknolojiler

Akıllı tşörtten boneye, çoraptan golf eldivenine birbirinden çarpıcı ‘teknolojik’ giysiler…

Akıllı cihazlarla spor aktivitelerinin değerlemesi, verilerin sunulması ve sizi motive edici özellikler yeni değil. Uzun yıllardır bu alanda gerçekleştirilen çalışmaların sonuçlarına tanıklık ediliyor. Akıllı bileklikler ve saatler çok popüler örneğin. Konunun önemli kısmını oluştursalar da akıllı çoraptan, tişörte çok sayıda spor özünde işlevlere sahip -tüketici elektroniği giysisi- de var. 

İşte bu konuda tam da yaz döneminde artacak akşam koşuları, yüzme aktiviteleri ile ilgili olarak akıllı spor kıyafetlerini bir araya getirdik. Kış dönemine dair bazı eklemeleri de ihmal etmedik. Teknoloji mağazalarında kolaylıkla bulunabilen bazı modellerin yanı sıra konsept halindeki ilginç fikirlerin de izini sürdük. Şaşırmaya hazır olun…

Ralph Lauren Polo Tech Tişört

Tanınmış moda markası Ralp Lauren’in biyometrik tişörtü ilk kez 2014’te ABD Açık Tenis Turnuvası’nda top toplayıcı çocukların üzerindeydi. Derken başka deneyler de oldu. En nihayetinde ise bu ürün hala geliştirme aşamasında, temel aldığı teknoloji ise gümüş kaplı iletken tellerle işlenmesinin bir sonucu olarak tüm dokusunun bir sensör görevi üstlenmesi. Biraz da çip eşliğinde Ralph Lauren Polo Tech Tişört, bir biyometrik giysi halini alıyor ve yakılan kaloriden kalp atışına çok sayıda veriyi akıllı cihazınıza iletiyor. Fiyatı henüz duyurulmadı, web sitesinde ise ‘yakında’ yazıyor, özetle hazırlıklı olun, her an üzerine geçirebilirsiniz. 

Digitsole Tabanlık

Kış sporlarıyla aranız nasıl? Yanıtınız ‘çok iyi’ ise birazdan tanışacağınız aygıt, tam olarak size göre. Spor ayakkabının içine teknolojik bir ısıtıcı tabanlık olsa nasıl olurdu sorusuna yanıt Digitsole. Bu tuhaf fikir, soğuk havalardaki spor etkinlikleri için ideal. Dağ tırmanışında ya da başka bir soğuk hava aksiyonunda kullanılabilir. Peki ne işe yarıyor? O, ayağınız için bir soba; 40 dereceye kadar ısıtma sağlıyor. 
iOS ve Android telefonlarla ısısını ayarladığınız Digitsole, 7 saate varan pil dayanıklılığı vaat ediyor. USB üzerinden şarj ediliyor. Fiyatı 199 dolar. 

Athos

Spor yaparken hangi kasınızın çalıştığını merak ediyor musunuz? Dambılın kol kasları konusunda rakipsiz olduğu bir gerçek, ancak bazı hareketlerin nereleri çalıştırdığına dair ufak kafa karışıklıkları da her zaman için söz konusu. Athos, bir egzersiz kıyafeti ve amacı da hangi kasınızın çalıştığını Bluetooth üzerinden bilgileri akıllı telefonunuza göndererek size anbean göstermek. Böylelikle yapılan spor hareketler ile bazı kas gruplarının aşırı zorlamaya maruz kalmasının önüne geçilebileceği öngörülüyor. Kas eforu, kalp atış hızı gibi önemli veriler de sağlanıyor. Detaylar liveathos.com sitesinde. 

MBody Bike&Run

Koşucular ve bisikletçilerin bayılacağı bir ürün MBody Bike&Run. Elastik kumaşıyla sizi kaplıyor ve ölçüm başlasın! Teoride Athos’a benzer yapıda, yani hangi kasların çalıştığına dair ölçümler sunuyor. iOS ve Android cihazlara Bluetooth üzerinden veri akışı sağlıyor. Baz aldığı fikir, sakatlıkların önlenmesi özünde ve bu konuda iyi bir çözüm olabileceği belirtiliyor. Şu anda satışta olan MBody Bike&Run’ın biraz cep yaktığını da eklemek gerekiyor. Profesyonellere duyurulur. 

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam