Ana sayfa Donanım Amnesia: A Machine for Pigs

Amnesia: A Machine for Pigs

0

Oswald Mandus”un gerilim dolu hikayesi Amnesia, daha da karanlık olarak ve büyük bir heyecanla devam ediyor.
 

Farklı olanlar ve aynı kalanlar

Amnesia: A Machine for Pigs’te bir takım değişiklikler var. Bunlardan ilki yapımcının farklı bir isim olması. The Dark Descent’i, Frictional Games geliştirmişti. Bu sefer yapımcı koltuğunda ise thechineseroom otururuyor. Peki kimdir bu thechineseroom? Gelin kısaca buna da bir cevap verelim.

Thechineseroom aslında bağımsız bir oyun geliştirici. 2007’de Half-Life 2 için mod yapım ekibi olarak ortaya çıktılar. 2009’da Half-Life 2 için Korsakovia isimli korku türünde bir mod yapmışlardı. Ama onları asıl kült hitlerden biri olan Dear Esther ile hatırlayabilirsiniz. Bu projeler dışında başka çalışmalara da imza attılar. Yani karşımızda aslında geçmişi dolu ve hayatta kalma/korku (Survival Horror) türünde tecrübeli bir ekip var. Ancak şunu belirtmek gerekir ki bir oyun yapımcısının geçmişinin bu kadar yoğun bir sadeliğe sahip olması ve kendi yağında kavrulan bir grubun daha sonra yapımcı olarak bu denli yüksek noktalara ulaşması pek sık rastlanan bir durum değil.
 

amnesia
 
Şimdi gelelim asıl konumuza yani Amnesia: A Machine for Pigs’in kendisine. Oyunun merkezinde Oswald Mandus isimli varlıklı bir sanayici yer alıyor. 1899’da geçen yapımda Mandus, Meksika’da yaşadığı trajik bir felaketin ardından evine geri dönüyor. Ancak durum bununla sınırlı değil. Sürekli olarak korkunç rüyalar görüyor. Bu rüyalar ise karanlık bir makine hakkında. A Machine for Pigs işte bu noktada Oswald Mandus’un, karanlık ve korkutucu macerası içine bizleri dahil edecek. Oyunda birbirine bağlı farklı hikayeler olacak. Bazıları günümüzde bazıları ise geçmişte yer alacak. Ancak açık olan gerçeklerden biri bazılarının yalnızca hayal olduğu. Amnesia: A Machine for Pigs, hikaye gelişiminde ve aktarımında şaşırtıcı yönünü ortaya koyacak güce sahip.

 

Karanlık ve ürpertici atmosfer

Birinci şahıs perspektifine yani FPS kamera açısına sahip yapımda, The Dark Descent’da yer alan bazı öğeler kaldırıldı. Bu durum yapımcılar tarafından da onaylandı. Diğer yandan oyuna yeni öğeler eklenmiş durumda. Aslında bunun nedenlerinden biri The Dark Descent’ın tecrübeli oyuncularına da yeni bir oyun deneyimi sunmaktan geçiyor. Oyundaki tasarımlar da değişmiş durumda, önemli olarak lanse edilen farklılık ise bir önceki yapıma göre daha geniş alanlar ve açık ortamlar olabilir. Yapay zeka üstünde de değişiklikler var; Frictional Games’ten Thomas Grip’le yapılan röportajda Grip, envanterin de çıkarıldığını söyledi. Ancak yapımcılar A Machine for Pigs’in özünde orijinal oyunla aynı olacağını belirtmekten de geri kaçınmıyor.
 

mac oyun
 
Yine The Dark Descent gibi ürpertici ve karanlık bir atmosferi solumamızı sağlayacak olan yeni Amnesia’da, daha gelişmiş fizik motoru, grafikler yer alacak. Oyun, HPL Engine 2 kullanılarak geliştiriliyor. Aynı motorla bir önceki yapım da hazırlanmıştı. Ancak devam oyununda grafik motoru üstünde yapılan modifiye kendini gösterecek. Amnesia: A Machine for Pigs, aslında 2012’de yayınlanacaktı. Ancak bazı sebeplerden dolayı 2013’ün başına ertelendi. Aslında bu bir yönden iyi, bir yönden kötü oldu. Kötü olmasının nedeni tabii ki oyuna daha erken kavuşamamak oldu, iyi olmasının sebebi ise çok daha iyi ve ayrıntılı hazırlanan bir yapımın çıkması.

Beklentiler

Asıl soru kafalarda şimdi dolanıyor. İlkinin ardından ikincisi bekleneni verebilecek mi? Aslına bakılırsa ortada kaliteli bir proje var. Yapımcı ekip daha öncesinde birçok önemli işe imza atmış ve bu saha da tecrübeli, yeni değişiklikler tam yerine oturursa belki de ilkinden daha iyi bir Amnesia oynayabiliriz. Oyunda korku teması ne denli yansıtılır ne denli beğeni kazanır bunlar elbette ilk akla gelen soru işaretleri. İlk olarak PC”ye çıkacak olan oyun, daha sonrasında Mac OS X platformuna gelecek. Yani üst düzey grafiklerle ve hız faktörüyle Mac platformunda oyun oynamanın keyfine sonuna kadar varabileceğiz. Merakla bekleyelim öyleyse. Görüşmek üzere.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here