Amiral gemisi telefonların performansı

Amiral gemisi akıllı telefonların performanslarını grafiklerle birbirleri ile kıyasladık.


Ekran-gövde oranı ve kalınlık
Bir diğer önemli akıllı telefon tasarım ölçütü, ekran-gövde oranıdır ve ekranın gövdesinin ne kadarının, çerçeve, kamera lensleri ve kontrol düğmeleri gibi ekran dışı öğelerle kaplandığını ölçer.

Düşük ekran-gövde oranları "eski moda" ise, Apple'ın 2016 iPhone 7 ve 7 Plus’ı sırasıyla yüzde 65.5 ve yüzde 67.5 ile yaşlarını gösteriyordu ve 8 ve 8 Plus modelleri bunu değiştirmek için hiçbir şey yapmadı. BlackBerry'nin KEYone’ı dışında, Google Pixel 2, HTC U Ultra, Nokia 8 ve Sony Xperia XZ Premium gibi sadece diğer dört cihaz yüzde 70’ten düşük orana sahip. Tabii ki, ekran-gövde oranını düşüren bir donanım klavyesine sahip olduğu için 4.5-inçlik KEYone yüzde 55.9'da kaldı.

Ölçeğin diğer ucunda, kavisli Infinity ekranları ve ekrandaki ana düğmeleri ile Samsung'un Galaxy S8, S8+ ve Note 8 cihazları, ekran-gövde oranlarını %83-84 oranına artırıyor. LG'nin V30’u ve Apple'ın iPhone X'i, ekran-gövde oranları yüzde 80'in üzerinde olan amiral gemisi kulübüne giren yeni Huawei Mate 10 ve 10 Pro’ya katıldılar. Google'ın minimal bir çerçeve tasarımındaki en iyi çabası olan 6 inçlik Pixel 2 XL'in yalnızca yüzde 76,7 oranında olması dikkat çekiyor.

Akıllı telefon üreticileri çoğu zaman cihazlarını ince yapıyorlar ve tabloda Huawei'nin özellikle bu tasarım özelliğine, yani en azından P serisi ve Honor modellerinde önem verdikleri açık. Öte yandan, BlackBerry ve Samsung çok daha kalın akıllı telefonlar sunarken Google'ın en yeni Pixel 2 ve Pixel 2 XL modelleri, önceki modellerindeki 8.5mm kalınlıktan daha inceltilmiş durumda.

Motorola’nın modüler Moto Z2 Force, Mod’lar takılı olmadan 6.1mm kalınlığı ile en ince cihaz. Ancak, kameranın lens yuvası arkadan çıkıntı yapıyor ve cihazın gövdesi 3,5 mm kulaklık girişi için çok ince. Apple, Google ve Huawei (Mate 10 Pro’da) de, daha az bağlantı yuvasına doğru ilerlemenin bir parçası olarak geleneksel kulaklık girişinden vazgeçtiler (böylece toz ve su girişine karşı koruma daha kolay hale geldi) ve kablosuz bağlantılara daha fazla önem verdiler.

Çoğu kişi, değerli cihazların önünde ve arkasında cam kullanımının artmasıyla birlikte (kablosuz şarja uyum sağlamak için), pahalı ve şık yeni cihazlarını koruyucu bir kılıfa yerleştiriyorlar ve bu da aşırı incelik arayışını biraz anlamsız hale getiriyor.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam