Amiral gemisi telefonların performansı

Amiral gemisi akıllı telefonların performanslarını grafiklerle birbirleri ile kıyasladık.


Ekran boyutu ve piksel yoğunluğu
Ekran boyutu - diyagonal boyunca inç olarak ölçülür- bir akıllı telefonun tasarım karakteristiğini tamamlıyor ve önde gelen tedarikçilerden gelen ürünlerin ekran boyutu yelpazesi artık oldukça geniş. BlackBerry'nin 4.5-inç klavye ile donatılmış KEYone’ı en küçük olanı, buna karşılık Samsung'un Galaxy Note 8’i şu an 6.3 inç ile alana liderlik ediyor ve 25 cihazdan 14'ünün ekran boyutu, 5.5 ila 6 inç arasında değişiyor. Ekran teknolojileri, çeşitli OLED modelleri (Apple [iPhone X], Google, HP, Huawei [Mate 10 Pro], LG [V30], Motorola, OnePlus ve Samsung) ve IPS LCD (Apple, BlackBerry, Huawei, HTC, LG [G6], Sony) arasında değişiyor.

Akıllı telefon ekranlarındaki son gelişmeler, ekranda ana düğmeyi, 18: 9 en-boy oranını, Gorilla Glass 5 ekran korumasına sahip kıvrımlı minimal çerçeveli ekranları ve bildirimler ve diğer yararlı bilgiler için küçük bir ikincil ekranı ( V20'yi V30'a güncellerken yakın zamanda LG tarafından bırakılan bir fikir) da içeriyor. Samsung’un Galaxy Note 8’i, kalem (S-Pen) sunan buradaki tek cihaz. Apple'ın 2017 iPhone'ları, renk sıcaklığını ve yoğunluğunu ortam ışığına göre otomatik olarak ayarlayan True Tone teknolojisini (ilk olarak 2016’da 9.7 inçlik iPad Pro'da görüldü) getirirken, iPhone X, ana düğme (ve Touch ID)’yi birlikte kaldırarak daha fazla alan açtı. 

Buradaki diğer önemli istatistik, inç başına piksel (ppi) olarak ölçülen, ekran çözünürlüğündeki faktörler olan piksel yoğunluğudur. Grafik Samsung (Galaxy S8) ve LG’nın (G6) sırasıyla 567 ve 564ppi'lik piksel yoğunluklarıyla bu alanda lider olduklarını göstermektedir. Bunlardan farklı olan, Sony'nin 5.5 inçlik Xperia XZ Premium'udur, büyük bir 807ppi için 2,160 x 3,840’lık maksimum 4K çözünürlük sunuyor. Bu son derece etkileyici görünüyor ancak çoğu zaman Xperia XZ Premium pil ömründen tasarruf etmek için 1.080p çözünürlükte çalışır, böylece sıradan bir 403.5ppi ile sonuçlanır.

Herkes geniş ekranlı bir cihazla rahat etmeyebilir, ancak öncü bir cihaz istiyorsanız, gittikçe size daha fazlası sunuluyor. Büyük bir ekrandan (> 5.5 inç) memnun kaldıysanız ve aynı zamanda yüksek piksel yoğunluğu (> 500ppi) istiyorsanız, Samsung'un Galaxy Note 8 ve Galaxy S8+, Google'ın Pixel 2 XL, LG'nin G6 ve V30 modellerine bakmalısınız. Küçük cihaz istiyorsanız, 5.3-inçlik Nokia 8, makul ekran boyutu ile yüksek çözünürlük (554ppi) arasında iyi bir kombinasyon sunuyor.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam