Ana sayfa Makale Amiral gemisi telefonların performansı

Amiral gemisi telefonların performansı

0

Akıllı telefonlar, günümüzde çoğu insanın dijital hayatının odağı durumundalar ve bilgi işlem gerçek ‘ortam’ oluncaya kadar muhtemelen öyle de kalacaklar – muhtemelen giyilebilir cihazların (özellikle artırılmış gerçeklik [AR] başlıklarının), IoT cihazlarının, bulut servislerinin ve yapay zekânın kesintisiz bir kombinasyonunu gerektirecekler.

Apple’ın iPhone 8, 8 Plus ve X, Samsung’un Galaxy S8/S8+ ve Galaxy Note 8, Google’ın Pixel 2 ve 2 XL ve şimdi de Huawei’nin Mate 10 ve Mate 10 Pro”su, üst düzey akıllı telefonlar başlığı altında genel yönü gösteriyor: Gittikçe artan bir oranda AR ve VR kullanımını deneyimleyen güçlü kullanıcı el cihazları, oyun, AR/VR, akıllı ev, sağlık, alışveriş ve ofis verimliliği gibi çeşitli sektörlerde ek cihazlar ve hizmetlerin ekosistemi ile entegre oluyorlar.

 

Geçen yıl Galaxy Note 7″de yaşanan sorunlar ve Apple’ın güçlü dördüncü çeyrek performansından sonra Samsung, kısaca 2016 4. çeyreğinde akıllı telefon pazarındaki ana rakibine birinci sıradaki yerini bıraktı. Bununla birlikte Koreli şirket, 2017’de hızla bir numaradaki yerine geri döndü. Apple’ın yeni iPhone’ları, Samsung, Huawei ve ilk beşteki diğer büyük üreticilerden ve “diğerleri” kategorisindeki birçok üreticiden gelen akıllı telefonların sert rekabeti ile karşı karşıya kaldı (onların arasında Google, HTC, LG, Motorola, Nokia, OnePlus ve Sony de var).

IDC, 2017 2. çeyrek rakamlarını Ağustos başında açıkladığında, “Bazı tanınmış oyuncuların ikinci çeyrekte yaptıkları önemli lansmanlara rağmen, tüm gözler bu sonbaharda çıkacak en üst seviye amiral gemisi ürünlerinde olacaktır. iPhone 8, Pixel 2, Note 8 ve V30 gibi cihazlarla rekabet Eylül ayında zorlaşacak ve tüm önemli oyuncuların en yeni amiral gemisi ürünlerini, çeşitli fırsatlar, bundle”lar ve reklamlar ile tanıtmalarını bekliyoruz” dediler.

 


Ekran boyutu ve piksel yoğunluğu
Ekran boyutu – diyagonal boyunca inç olarak ölçülür- bir akıllı telefonun tasarım karakteristiğini tamamlıyor ve önde gelen tedarikçilerden gelen ürünlerin ekran boyutu yelpazesi artık oldukça geniş. BlackBerry’nin 4.5-inç klavye ile donatılmış KEYone”ı en küçük olanı, buna karşılık Samsung’un Galaxy Note 8″i şu an 6.3 inç ile alana liderlik ediyor ve 25 cihazdan 14’ünün ekran boyutu, 5.5 ila 6 inç arasında değişiyor. Ekran teknolojileri, çeşitli OLED modelleri (Apple [iPhone X], Google, HP, Huawei [Mate 10 Pro], LG [V30], Motorola, OnePlus ve Samsung) ve IPS LCD (Apple, BlackBerry, Huawei, HTC, LG [G6], Sony) arasında değişiyor.

Akıllı telefon ekranlarındaki son gelişmeler, ekranda ana düğmeyi, 18: 9 en-boy oranını, Gorilla Glass 5 ekran korumasına sahip kıvrımlı minimal çerçeveli ekranları ve bildirimler ve diğer yararlı bilgiler için küçük bir ikincil ekranı ( V20’yi V30’a güncellerken yakın zamanda LG tarafından bırakılan bir fikir) da içeriyor. Samsung”un Galaxy Note 8″i, kalem (S-Pen) sunan buradaki tek cihaz. Apple’ın 2017 iPhone’ları, renk sıcaklığını ve yoğunluğunu ortam ışığına göre otomatik olarak ayarlayan True Tone teknolojisini (ilk olarak 2016″da 9.7 inçlik iPad Pro’da görüldü) getirirken, iPhone X, ana düğme (ve Touch ID)”yi birlikte kaldırarak daha fazla alan açtı. 

Buradaki diğer önemli istatistik, inç başına piksel (ppi) olarak ölçülen, ekran çözünürlüğündeki faktörler olan piksel yoğunluğudur. Grafik Samsung (Galaxy S8) ve LG”nın (G6) sırasıyla 567 ve 564ppi’lik piksel yoğunluklarıyla bu alanda lider olduklarını göstermektedir. Bunlardan farklı olan, Sony’nin 5.5 inçlik Xperia XZ Premium’udur, büyük bir 807ppi için 2,160 x 3,840″lık maksimum 4K çözünürlük sunuyor. Bu son derece etkileyici görünüyor ancak çoğu zaman Xperia XZ Premium pil ömründen tasarruf etmek için 1.080p çözünürlükte çalışır, böylece sıradan bir 403.5ppi ile sonuçlanır.

Herkes geniş ekranlı bir cihazla rahat etmeyebilir, ancak öncü bir cihaz istiyorsanız, gittikçe size daha fazlası sunuluyor. Büyük bir ekrandan (> 5.5 inç) memnun kaldıysanız ve aynı zamanda yüksek piksel yoğunluğu (> 500ppi) istiyorsanız, Samsung’un Galaxy Note 8 ve Galaxy S8+, Google’ın Pixel 2 XL, LG’nin G6 ve V30 modellerine bakmalısınız. Küçük cihaz istiyorsanız, 5.3-inçlik Nokia 8, makul ekran boyutu ile yüksek çözünürlük (554ppi) arasında iyi bir kombinasyon sunuyor.

 


Ekran-gövde oranı ve kalınlık
Bir diğer önemli akıllı telefon tasarım ölçütü, ekran-gövde oranıdır ve ekranın gövdesinin ne kadarının, çerçeve, kamera lensleri ve kontrol düğmeleri gibi ekran dışı öğelerle kaplandığını ölçer.

Düşük ekran-gövde oranları “eski moda” ise, Apple’ın 2016 iPhone 7 ve 7 Plus”ı sırasıyla yüzde 65.5 ve yüzde 67.5 ile yaşlarını gösteriyordu ve 8 ve 8 Plus modelleri bunu değiştirmek için hiçbir şey yapmadı. BlackBerry’nin KEYone”ı dışında, Google Pixel 2, HTC U Ultra, Nokia 8 ve Sony Xperia XZ Premium gibi sadece diğer dört cihaz yüzde 70″ten düşük orana sahip. Tabii ki, ekran-gövde oranını düşüren bir donanım klavyesine sahip olduğu için 4.5-inçlik KEYone yüzde 55.9’da kaldı.

ölçeğin diğer ucunda, kavisli Infinity ekranları ve ekrandaki ana düğmeleri ile Samsung’un Galaxy S8, S8+ ve Note 8 cihazları, ekran-gövde oranlarını %83-84 oranına artırıyor. LG’nin V30″u ve Apple’ın iPhone X’i, ekran-gövde oranları yüzde 80’in üzerinde olan amiral gemisi kulübüne giren yeni Huawei Mate 10 ve 10 Pro”ya katıldılar. Google’ın minimal bir çerçeve tasarımındaki en iyi çabası olan 6 inçlik Pixel 2 XL’in yalnızca yüzde 76,7 oranında olması dikkat çekiyor.

Akıllı telefon üreticileri çoğu zaman cihazlarını ince yapıyorlar ve tabloda Huawei’nin özellikle bu tasarım özelliğine, yani en azından P serisi ve Honor modellerinde önem verdikleri açık. öte yandan, BlackBerry ve Samsung çok daha kalın akıllı telefonlar sunarken Google’ın en yeni Pixel 2 ve Pixel 2 XL modelleri, önceki modellerindeki 8.5mm kalınlıktan daha inceltilmiş durumda.

Motorola”nın modüler Moto Z2 Force, Mod”lar takılı olmadan 6.1mm kalınlığı ile en ince cihaz. Ancak, kameranın lens yuvası arkadan çıkıntı yapıyor ve cihazın gövdesi 3,5 mm kulaklık girişi için çok ince. Apple, Google ve Huawei (Mate 10 Pro”da) de, daha az bağlantı yuvasına doğru ilerlemenin bir parçası olarak geleneksel kulaklık girişinden vazgeçtiler (böylece toz ve su girişine karşı koruma daha kolay hale geldi) ve kablosuz bağlantılara daha fazla önem verdiler.

çoğu kişi, değerli cihazların önünde ve arkasında cam kullanımının artmasıyla birlikte (kablosuz şarja uyum sağlamak için), pahalı ve şık yeni cihazlarını koruyucu bir kılıfa yerleştiriyorlar ve bu da aşırı incelik arayışını biraz anlamsız hale getiriyor.

 

İşlemci & GPU performansı
Bir Amiral gemisi akıllı telefonu işini hızlı ve sorunsuz bir şekilde yapmalıdır, kullanıcı deneyimini etkileyecek herhangi bir gecikme veya aksaklık olmaksızın  – başlama, çalışma ve uygulamalar arasında geçiş yapma ve ekranda içeriği görüntüleme gibi. İşlem sırasında rahatsız edici derecede ısınmamalı ya da tabii ki alev almamalıdır.

Telefonlarda daha çok dört ana üreticinin yonga setleri kullanılır:
•    Apple’ın 4-çekirdekli A10 Fusion”u (iPhone 7/7 plus) ve 6-çekirdekli AI ve AR için uygunlaştırılmış A11 Bionic (iPhone 8/8Plus/X)
•    Samsung’un 8-çekirdekli Exynos 8995 (Galaxy S8/S8+/Note 8)
•    Qualcomm’un orta ölçekli 8-çekirdekli Snapdragon 625″i (BlackBerry KEYone); 4-çekirdekli 820″si (HP Elite x3) ve 821″i (HTC U Ultra, LG G6); ve üst seviye 8-çekirdekli 835″i (Google Pixel 2/2XL, HTC U11, LG V30, Moto Z2 Force, OnePlus 5, Galaxy S8/S8+/Note 8, Sony Xperia XZ Premium)
•    HiSilicon’un Kirin 960″ı (Huawei P-serisi ve Honor modellerinde) ve AI”a uygunlaştırılmış 8-çekirdekli Kirin 970″i (yeni Huawei Mate 10 ve 10 Pro”da).

 

Pil kapasitesi
Amiral gemisi akıllı telefonlar daha hızlı işlemciler, daha fazla bellek, daha büyük ve daha yüksek çözünürlüklü ekranlar ve her zamankinden daha fazla fonksiyon içerirler, bu nedenle telefonun pil kullanımı artar. Hiçbir akıllı telefon kullanıcısı, tipik bir günde telefonu şarj etmek zorunda kalmak istemez; ancak üreticiler, alıcıların ilgisini çekmek için mümkün olduğunca hafif ve zarif olması gereken tasarımlara daha yüksek kapasiteli pilleri sığdıramazlar. 

Akıllı telefon pillerinde en gelişmiş teknoloji şu an yaklaşık 4.000 mAh iken, burada gösterilen 24 cihazın 14’ünde 3.000 ila 4.000 mAh arasındaki pil kapasiteleri bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here