Ana sayfa Haber Amerikan resmi kurumları açık açık Huawei telefon kullanmayın diyor!

Amerikan resmi kurumları açık açık Huawei telefon kullanmayın diyor!

0

Huawei'nin 2017 yılı amiral gemisi P10

çinli dev akıllı telefon üreticisi ve telekomünikasyon firması Huawei, ABD’nin ulusal güvenlik ajanslarının hedefi olmaktan yine kurtulamadı. Firmanın yeni amiral gemisi Mate 10 Pro’nunn operatörler aracılığıyla satılmasını engelleyen hükümet bu sefer de açık açık Huawei ve ZTE kullanmayın dedi.

CNBC raporuna göre, Salı günü gerçekleştirilen Senato Güvenlik Komitesi’nde konuşan üç büyük kurumun yetkilileri, kendileriyle aynı hedefleri taşımayan devletlerin ciddi olarak kontrol altında tuttuğu üreticilerden akıllı telefonların kullanılması üstü örtülü bir ajanlık faaliyetidir dediler. Amerikalı siyasetçiler tarafından “çin hükümetinin aktif bir kolu” olarak tanımlanan ve emekli bir çin ordusu yetkilisi tarafından kurulan Huawei, 2014 yılında ABD hükümeti tarafından kamu kurumlarında kullanılmasının yasaklanması sebebiyle tüketici marketine girmekte de problem yaşıyor.

ABD’de yasa yapıcılar şuan için Huawei ve ZTE’nin kamu çalışanları tarafından kullanımını yasaklayacak yasa tasarısını tartışmaya devam ediyorlar. Huawei’den bu tartışmalara verilen yanıt şöyle oldu: “ABD’deki faaliyetlerimizin hükümet tarafından inhibe edilmesine yönelik hareketlerin farkındayız. Huawei, dünya çapında 170 ülkede kamu ve tüketiciler tarafından güvenle kullanılmaktadır ve herhangi bir telekomünikasyon servisinden daha fazla siber güvenlik tehdidine sahip değildir.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here