Ana sayfa Haber Amerikan Apple’a İnat Samsung veya Vestel Telefon Alınır mı?

Amerikan Apple’a İnat Samsung veya Vestel Telefon Alınır mı?

Hayır.

0

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ile her geçen gün kızışan ilişkilere ve ekonomik yaptırımlara yanıt vermek adına halkı Amerikan elektroniklerine karşı boykot uygulamaya davet etti. Peki bu durum gerçekten mümkün mü?

Öncelikle Türkiye’nin tüketici elektroniğinde dışarıya bağımlı olup olmadığını kısaca irdelemekle bu yazıya başlamakta fayda vardır. Yerel üreticimiz Vestel, ürettiği akıllı telefonlara Amerikan Qualcomm Snapdragon işlemciler yerleştirmektedir. (Bkz. Venüs Z20) Çipsetler modern akıllı telefonlarda sizin de tahmin edebildiğiniz üzere en pahalı parçalardır.

Venüs akıllı telefonları detaylı olarak inceleyecek olursak da kamera lenslerinden anakartta kullanılan küçük devre elemanlarına kadar hepsinin üç farklı menşeiden birine ait olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan ilki, ABD patentli Çin üretimi, ikincisi Çin patentli Çin üretimi, üçüncüsü ise ABD patentli ABD üretimi olarak sayılabilir. Bu durum her ne kadar bizi üzse de ülkemizin tüm varlığından daha büyük pazar değerine sahip firmaların ürünleri, doğal olarak Türkiye’ye de nüfuz etmiş durumda.

Ülkeyi darbeden kurtarmak için kullanılan cihaz da bir iPhone modeliydi

Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklama, ABD merkezli Apple firmasını iPhone modellerine direkt rakip olarak Samsung ve Vestel Venüs akıllı telefonları gösteriyor. Ülkemizde iPhone modelleri tartışmasız son derece popüler. Üstelik bu popülarite halkla da sınırlı değil. 15 Temmuz 2016 tarihinde halkı darbeye karşı direnmek için Face Time kullanan devlet yetkilileri, o zamanlar bunun sıkıntı olacağını eminiz düşünmemişlerdi. O gece tarihi görüşmeyi gerçekleştirmek için kullanılan iPhone, çok sayıda insan tarafından ilgiyle takip edildi hatta satın alınmak istendi. Telefonun sahibi gazeteci Hande Fırat ise telefonun akıbetinin ne olacağını Cumhuriyet’e açıkladı.

Tüketici tarafından olaya baktığımızda her zaman için yerli tasarımlara ve üretimlere olan desteğimiz sürecek diyebiliriz. Vergi bakımından her tüketici ürününe ciddi yükümlülükler ekleyen Türkiye Cumhuriyeti, Vestel gibi yerli üreticileri desteklemek adına birçok vergi muafiyetini uygulamaya koyalı uzun bir zaman oldu. İşin tezatlaştığı kısım da tam olarak burada. Vestel ürünlerinde daha az vergi uygulanmasına rağmen firma yetkilileri fiyatlandırmada yanlış politika izlemeye, aç gözlülüklerini sürdürmeye ara vermiyor. Venüs cihazlar, sahip oldukları donanıma göre ABD, Çin ya da Kore merkezli birçok üreticinin cihazlarından daha düşük fiyat/performans oranı sunuyor. Bize göre bu durum kesinlikle kabul edilemez.

Cumhurbaşkanlığı makamından gelen açıklama ve davetin ardından ülkenin dört bir yanında iPhone modellerini kıran, yerlere atan, yakan vatandaşların görüntüleri internette yayılmaya başladı. Bu tip görüntülerin amaca tamamen ters düştüğünü ve sadece ülkemize zarar verdiğini hatırlamakta fayda vardır.

Kimse körü körüne vatan sevdasıyla zor kazandığı parasını çöpe atmamalı. Yerli denilen cihazların yabancı eşdeğerlerinden tek farkı üzerindeki markası.

Elektronik cihaz ihtiyacı olan vatandaşlara buradan yapabileceğimiz en iyi tavsiye, körü körüne milli duygularla hareket edip aldıkları düşük fiyat/performans sunan cihazların da aslında ABD ekonomisinden başka yere katkı sağlamadığı olacaktır. Bu sebeple, bir akıllı telefon satın alacaksanız tek dikkat edeceğiniz şey sizin cebinize ve ihtiyaçlarınıza uygunluğu olmalıdır.

Samsung’tan kısaca bahsedecek olursak, Güney Koreli teknoloji devi, şuan için piyasadaki hemen hemen her akıllı telefonun içerisinde en az bir büyük komponente sahiptir. Bunlardan en ikonik olanı Apple’ın amiral gemisi iPhone X ekranının üreticisinin Samsung oluşudur. Bu ekranın pahalılığının da etkisiyle iPhone X, 1.000 dolarlık bir fiyat etiketine sahiptir. Boykot amaçları dikkate alındığında, parayı ABD’ye göndermek yerine Güney Kore’ye göndermek, ülkemize etki perspektifinde hiçbir anlama sahip değildir. İhtiyaca göre karar vermek yine en doğrusu olacaktır.

Bonus: Türkiye’de dolanan boykot kararı konuşmalarının ardından ikinci el satış platformlarında boykot nedeniyle satılık cihazlarda patlama yaşandı. Vatandaşlarımız basit ekonomi konusunda biraz bilinçsiz olsa da eğer Apple akıllı telefon almayı düşünüyorsanız bu sıralar fiyatlar muhtemelen düşecektir. Üstelik bazı modeller “besmeleli kullanılmış” olduğundan ülkeye ihanet etmiş olmazsınız.


TechnoToday içerikleri tamamen bağımsız yazarlar tarafından hazırlanmakta olup içerikteki fikirlerin Etna Medya ile herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here