Ana sayfa Haber Amerikalı firmaların Çinli ZTE”ye 7 yıl boyunca parça satışı yasaklandı

Amerikalı firmaların Çinli ZTE”ye 7 yıl boyunca parça satışı yasaklandı

0

2017 yılında Amerikan ürünlerini yasal olmayan yollardan İran”a satarak Amerika”nın İran”a uyguladığı yaptırımları ihlal ettiği için ceza alan ZTE,  900 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etmiş, 300 milyon dolara kadar olası ekstra ödemeye de razı olmuştu. Fakat bu cezalar da Sam Amca”yı tatmin etmemiş olsa gerek ki, Amerikan Ticaret Bakanlığı bugün verdiği bir kararla, Amerikalı firmaların ZTE”ye 7 yıl boyunca parça satışını yasakladı.

İlk yaptırım davası Mart ayında sonuçlanmış olmakla birlikte yeni getirilen yasak, Amerikan istihbarat birimlerinin Huawei ve ZTE”ye yönelik uyarılarından sonra geldi. NSA, FBI ve CIA”in başkanları her iki firmanın da teknolojilerini Amerikalı tüketicileri gözetlemek için kullanıyor olabileceğini, elde ettikleri bilgileri çin hükümetiyle paylaşabileceklerini belirtmişlerdi. Bununla birlikte bu iddiaya yönelik herhangi bir kanıt sunulmamıştı bu birimler tarafından.

Amerikan firmalarından parça satın alması yasaklanan ZTE, aynı zamanda dört yetkilisini işten çıkarmayı ve 35 kişiyi de disipline etmeyi taahhüt etmişti. Amerikalı yetkililere göre ZTE, 35 kişinin disipline edilmesiyle ilgili uygulamaya henüz başlamadı.

Getirilen yasak oldukça ağır olmakla birlikte, ZTE”nin Amerika”da telefon ya da diğer cihazları satmasına engel değil. Bununla birlikte Intel, Microsoft ve en önemlisi de Qualcomm (ki, bir çok ZTE marka telefonda kullanılan işlemcileri üretiyor) artık ZTE”ye parça satışı yapamayacaklar. Bu nedenle firma, tedarik zincirini baştan aşağıya yenilemek durumunda kalacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here