Ana sayfa Sektörden Amerika ve ZTE, Ticaret Yasağının Kaldırılması için Anlaştı

Amerika ve ZTE, Ticaret Yasağının Kaldırılması için Anlaştı

1

Amerika Birleşik Devletleri, Çinli telekomünikasyon firması ZTE ile bir anlaşma yaptı. Anlaşma şartları tamamlandıktan sonra firmaya uygulanan Amerikalı üreticilerden ürün satın alma yasağı kaldırılacak.

Anlaşmanın etkisiyle geçenlerde başlayan ABD-Çin ticari savaşı biraz yumuşamış oldu. Nisan ayında Trump yönetimi tarafından İran ve Kuzey Kore’ye uygulanan ambargoları deldiği tespit edilen Çinli üreticiye yedı yıl boyunca Amerikalı firmalarla ticaret yasağı getirilmişti. Üretiminin neredeyse tamamı bu parçalara dayanan ZTE, batmamak için kendisini geçici bir süre bitkisel hayata almıştı.

Amerikan Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 400 milyon dolarlık rehin para ödemesinin ZTE tarafından yapıldığı ve Endüstri ve Güvenlik Bürosu’nun yakında firmaya uygulanan ticaret yasağını kaldıracağı belirtildi.

Amerika’daki çok sayıda hakim, hala Çinli üreticinin güvenilirliği konusunda şüpheli. Bu konuda bazı senatörler yaptırımların kaldırılmaması için başvurularını yaptılar bile. Bu başvurulara olumlu yanıt verilirse ZTE’ye uygulanan yasakların bazıları tekrar yürürlüğe sokulabilir.

Amerika ve Çin arasında son zamanlarda başlayan ticaret savaşında bir piyon konumuna gelen firma, Trump tarafından bir açıklamada da zikredilmişti. Bu konuşmada başkan Trump, Çinli telekomünikasyon devinin 1,3 milyar dolarlık bir cezayı ödeyip yönetim kadrosunu değiştirmesi karşılığında ticarete devam edebileceğini belirtmişti.

ZTE ülkemizde özellikle operatör akıllı telefonlarıyla ve son zamanlarda kendi markasına sahip modellerle yer alan bir firma. Ticaret yasağının kaldırılmasının ardından ülkemizdeki faaliyetler de hız kesmeden sürecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here