Ana sayfa Mobil Amerika”yı fethediyor!

Amerika”yı fethediyor!

0

Ericsson, Nortel’in Kuzey Amerika”daki GSM faaliyetlerini satın alıyor.

Ericsson, Nortel”in GSM mal varlıkları için Kapsch CarrierCom AG of Austria ile birlikte teklif verdi. Anlaşmaya göre Ericsson, Nortel”in Kuzey Amerika”daki GSM faaliyetlerine ait belirli mal varlıklarını satın alırken, Kapsch de Kuzey Amerika dışında geri kalan mal varlıklarının çoğunu satın almak için 33 milyon dolar ödeyecek.

Ericsson, Kuzey Amerika bölgesinde hizmet verdiği alanı genişlemesini sağlayacak olan hazır bir GSM alt yapısını satın alıyor. Satın alma sayesinde, bugün deneyimli ve finansal olarak da güçlü olan şirketin kaynaklarının bir araya gelmesiyle oluşan bu güçten yararlanacak olan Ericsson, ileriki dönemde de Kuzey Amerika”nın lider kablosuz operatörlerine sunduğu hizmetlerini güçlendirmiş olacak.

Anlaşma, AT&T ve T-Mobile gibi Kuzey Amerika operatörleri ile olan önemli GSM faaliyetlerinin transferini de kapsıyor. Anlaşmaya göre Ericsson, yaklaşık 350 Nortel çalışanını bünyesine katacak. Nortel”in Kuzey Amerika bölgesinde yürüttüğü GSM operasyonları, 2008″de yaklaşık 400 milyon ABD Doları gelir sağlamıştı.

 

Ericsson’un Kuzey Amerika faaliyetleriyle 2008 yılında 2,7 milyar ABD Doları (17,9 milyar SEK) değerinde satış gerçekleştirildi. Bu gelirlerin büyük bir kısmı GSM ve WCDMA donanımlarıyla bunlara ilişkin sunulan hizmetlerden elde edilmişti. Sprint”le yapılan şebeke servisleri anlaşmasının yanı sıra, kısa bir zaman önce duyurulan CDMA ve LTE mal varlıklarının satın alınmasıyla birlikte bu Nortel satın alması,

Kuzey Amerika”yı Ericsson”un faaliyet gösterdiği en büyük coğrafi bölge haline getirdi. Bölge 2009 başında 5.000 çalışana sahipken, şimdi bu sayı 14.500″e çıkmış oldu.

Satın alınan operasyonlar, Ericsson”un ciro ve kârına önemli katkıda bulunacak. Bunun, işlemlerin tamamlanmasının ardından, bir yıl kadar sonra Ericsson”un kârını olumlu etki etmesi bekleniyor.

İşlemin tamamlanması, ABD ve Kanada”daki İflas Mahkemeleri”nin onayı, düzenleyici otoritelerin kabulu ve diğer şartların yerine getirilmesi ile gerçekleşecektir.

SEB Enskilda ise tüm bu işlemler sırasında Ericsson”un mali danışmanı olarak görev yapıyor.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here