Ana sayfa Donanım AMD ve Nvidia kapışırken Intel kendi üst seviye ekran kartlarını üretecek!

AMD ve Nvidia kapışırken Intel kendi üst seviye ekran kartlarını üretecek!

0

Intel Haswell entegre grafik birimleri

Intel, geçtiğimiz günlerde çıkardığı AMD ekran kartına ve kendi RAM’ine sahip işlemcisiyle sektörü yakından takip edenlerin dikkatini çekmiş ve bir mesaj vermişti: “Ekran kartı işinde ben de varım.” Bu mesajın ardından firma AMD’den aldığı ve kendi kadrosundaki mühendislerden oluşan ekibiyle çalışmalara hız verdi.

Core and Visual Computing Group, yani çekirdek ve Görsel İşleme Grubu, firmanın sektörde yer alan büyük ekran kartı üreticilerine karşılık verebilecek kapasitede donanımlar üretmesini sağlayacak ve şimdiye kadar parçalı şekilde yürütülen rekabeti birleştirerek firmanın stratejisini belirleyecek. 

Intel yardımcı işlem birimi (sunucular için)

Bildiğiniz üzere şuan piyasada bulunan Intel grafik birimleri, işlemcilere entegre bir yapıya sahip ve en iyi haliyle orta seviye bağımsız bir grafik kartı performansı verebilmekteler. İşlerin ilginçleştiği nokta da tam olarak burası. Intel, yeni projelerinde “üst seviye dahili grafik işlem birimleri” oluşturmak için çalışıyor. Bunun anlamı, Intel’in amacı tam olarak Nvidia’nın GeForce ve AMD’nin Radeon serisi ekran kartlarının performansını işlemcinin içinde çalışan ünitelerden almak olacak. Eğer gelecekte bu durum gerçekleşirse, Nvidia ve AMD’nin sonunun gelmesinin yanında taşınabilir yüksek güçlü bilgisayarlar açısından da sektörde bir devrim meydana getirecektir. Tüketiciler olarak umuyoruz daha çok firma bu alanda Ar&Ge çalışmalarına hız verir ve daha düşük güç tüketen, daha yüksek performans veren ürünleri daha ucuza satın alıp yaşam kalitemizi ve üretkenliğimizi arttırabiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here