Ana sayfa Donanım AMD ve Apple el ele

AMD ve Apple el ele

0

İki firma gizli gizli neyi görüşüyor?

 

AMD’nin temsilcileri AppleInsider tarafından Apple’ın  araçlarında , üst düzey yöneticiler ile görüşmeye giderken görüldü. AMD ile Apple’ın,  gelecek  nesil   Apple bilgisayarlar üzerinde görüştüğü tahmin ediliyor.

Apple’ın tarihindeki en büyük değişim IBM işlemcilerden Intel işlemcilere geçişte yaşanmıştı. Apple bilgisayarlar, bu değişimden sonra pazar payını arttırmayı başarmıştı. AMD yöneticileri bu konuda henüz açıklama yapmadı. Büyük şirket konuşulanları sır gibi saklasa da Apple’ın büyük kararı hakkında konuşulan pek çok şey var; hem de oldukça ilginç şeyler.

Bunlardan ilki, Apple’ın Intel ‘i terketmeyeceği ancak AMD işlemcili ve AMD ATI ekran  kartlı  modeller de geliştireceği yönünde. Ayrıca Apple’ın 2010 başı itibariyle yükselişinin yavaşlamasında, yeni Intel işlemcilerin tedarik edilmesinde yaşanan sorunların, değişen çipsetlerin standart parçalar oturtmayı zorlaştırmasının payı olduğu da ifade ediliyor. Tüm bunların yanı sıra Intel’in Apple’ın Nvidia işbirliğine engel olduğu bile iddia ediliyor!

Peki AMD’nin Apple’a ne faydası olacak? Bir sonraki sayfada okuyabilirsiniz.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
 

 

AMD’nin işlemcilerin hem çalışma istasyonu, hem de dizüstü sınıfında kullanılmak üzere değerlendirdiği aktarılıyor. Apple, ürün yelpazesini genişletmeyi , fiyatları düşürmeyi değerlendiriyor olabilir.

Birden fazla kaynaktan işlemci alması, Apple’ın tedarikte yaşayabileceği sorunların oluşturacağı riskleri düşürme şansı veriyor. AMD işlemci tercih eden PC kullanıcılarını da Apple markalı ürünlere çekmeyi düşünüyor olabilir. AMD işlemciler ile “Intel’in yüzde 80 performansını, yüzde 60 maliyete sunabilen bilgisayarlar mümkün” hesapları da yapıyor olabilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here