Ana sayfa Haber AMD Radeon Pro WX 8200 – İçerik Üreticileri için Ucuza Performans

AMD Radeon Pro WX 8200 – İçerik Üreticileri için Ucuza Performans

999 dolara 10,8 teraflop

1

CPU kısmında geçen yıldan beri Intel’in üzerine üzerine giden AMD, 32 çekirdekli Ryzen Threadripper ve çok daha fazla modelde olduğu gibi uygun fiyata yüksek performans sunan ürünler ortaya çıkardı. Aynı şeyi bu kez de NVIDIA’ya karşı yapmaya karar veren firma, Radeon Pro WX 8200 grafik kartını tanıttı. Oyunculara değil de profesyonel iş istasyonlarında içerik üreticilerine hitap eden bu kart, 8GB ECC RAM ve Vega 10 tabanlı 10,8 teraflop işlem gücüyle geliyor. Bu grafik kartı, AMD’nin amiral gemisi model Radeon Pro WX 9100 ile çok yakın bir performans sergilemesine rağmen fiyatı 999 dolar ile yarıdan bile daha az. Kart ayrıca NVIDIA’nın benzer şekilde fiyatlandırılmış Quadro P4000 modelini de ezip geçiyor.

WX 9100’ün kırpılmış bir versiyonu olan WX 8200, aynı hafıza veriyolu genişliğini (2048-bit) sunuyor ve 14 nanometrelik altyapıya sahip. Cihaz üst modele göre yarı yarıya daha az olan 8GB RAM’e sahip. Aradaki fiyat farkını desteklemek için bazı işlem çekirdekleri de devre dışı bırakılmış.

Tıpkı NVIDIA Quadro serisi kartlar gibi, Radeon Pro modelleri de saf gücü bazı güvenilirlik ve doğruluk özellikleri için feda ediyorlar. Bunlar arasında hata düzeltici kod (ECC) ya da DDR5 RAM yerine HBM2 kullanımı sayılabilir. Bu birimler 3B oyun tasarımı, video üretimi ve tasarım uygulamaları olan Autodesk 3ds Max, Adobe Creative Cloud serisi ve SolidWorks için yoğun olarak kullanılıyorlar.

İçerik üreticileri bu cihazın uygun fiyatını şüphesiz olumlu karşılayacaktır. Pro kartlar standart oyuncu ürünlerinin sahip olmadığı bazı özelliklere sahipler. Bu özelliklerin ilki Photoshop’ta OpenGL ile 10-bit renk denilebilir. AMD’nin kategoriye giriş ücretini aşağıya çekmesi umarız NVIDIA’nın da yeni nesil grafik kartlarında aynı şeyi yapmasına sebep olur. Profesyonel içerik üreticileri şimdiye kadar hep bu sınıfta kartlara tüketici modellere kıyasla ekstra ödeme yapıyordu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here