Ana sayfa Donanım Amazon yeni telefonu Fire Phone”u tanıttı!

Amazon yeni telefonu Fire Phone”u tanıttı!

0

Amazon Fire Phone‘un detaylı özelliklerine geçmeden önce isterseniz genel hatlarıyla telefonu ele alalım: 4.7 inç’lik dev bir ekrana sahip olan Fire Phone‘un arka yüzünde optik görüntü stabilizasyon sistemini kullanan 13 megapiksel dahili kamera yer alıyor. 2.2 GHz işlemci kullanan ve 2 GB RAM’den güç alan cihazın her iki yüzünde de yüzeyin çizilmelerini önleyen Gorilla Glass teknolojisi kullanılıyor. 25 Temmuz tarihi itibariyle satışa sunulması beklenen Amazon Fire Phone ilk etapta ABD ‘li operatör AT&T aracılığıyla, iki yıllık sözleşme karşılığında 199 dolardan ve Amazon’un kendi internet sitesi üzerinden sözleşmeye tabi olmaksızın 649 dolarlık fiyat etiketi üzerinden satışta olacak.

 

 

Amazon Fire Phone

 

 

 

Amazon’un Fire Phone‘u çıkaracağı haberlerinin daha ilk yayıldığı günlerde cihazın en önemli özelliklerinden birisinin 3D algılama sistemi olduğu iddia edilmişti. Dün tanıtan telefonun en önemli özelliği de aslında bu sistemdi. Cihazın ön yüzünde yer alan 4 kızılötesi kamera, cihazın dört ayrı köşesine dizilmiş. Bu kameralar kullanıcıların yüz ve göz hareketlerini algılayarak cihazın ekranına hangi açıdan baktığını algılıyor. Bu da cihazın kullanıcıya 3 boyut derinliğiyle ekranı görmesini sağlıyor.

 

Amazon’un Fire Phone‘unda ilk kez kullanılan bu sistem, aynı zamanda Nintendo 3DS oyun konsolu ve HTC Evo 3D model telefonda tek bir açıdan bakılarak 3D görüntüyü yakalama zorunluluğunu da ortadan kaldırıyor. örneğin Fire Phone’da harita açıkken baktığınız açıya göre haritadaki şekiller değişebilecek. Görüntülerin 3D formatında ekrana geleceğini ve bu derinliği kullanıcının yoğun olarak hissedeceğini de ekleyelim. 3D sistemiyle ilgili bir örnek daha verelim: Alışveriş yaparken, telefonun ekranını sağa ve sola doğru eğdiğinizde elbiseyi farklı açılardan görebileceksiniz. Bu bile Amazon’un Fire Phone ile sektörü epey hareketlendireceğini ortaya koyuyor aslında. Yine benzer şekilde cihazı sağa veya sola doğru eğdiğimizde menüler arasında geçiş yapabiliyoruz. örneğin ana menü ekranından hava durumu ekranına sadece bir hareketle, herhangi bir dokunuşa gerek olmadan geçebiliyoruz.

 

 

Amazon Fire Phone

 

 

 

Kendi işletim sistemi Fire OS 3.5’i kullanan Amazon Fire Phone, aslında Android’in arabirimini de bir hayli andırıyor. Basitçe işlemleri herhangi bir uygulamayı açmadan da yapabilmek mümkün. örneğin e-maillerinizi görmek veya silmek için e-mail uygulamasını açmadan doğrudan ana ekrandan içerik silebiliyorsunuz. Cihazın bir diğer özelliği de zil sesiyle ilgili… Belirlediğiniz zaman aralığında telefon kendi kendine zil sesini kısabiliyor. Yani kendini sessiz mod’a alabiliyor. örneğin gece yarısı 00.00’dan sabah 07.00’a kadar bir süre ayarladığınızda artık bu zaman zarfında telefonunuz çalmıyor ve 07.00 itibariyle zil sesi normale dönüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here