Ana sayfa Haber Amazon”un yeni ürünü Vesta ev robotu sektöre damga vuracak

Amazon”un yeni ürünü Vesta ev robotu sektöre damga vuracak

0

Bloomberg”in haberine göre Amazon”un yeni tüketici ürünü, Echo hoparlörlerinden ya da Fire tabletlerden çok daha iddialı bir ürün olabilir. Amazon”un ev içerisinde hizmet görecek “Vesta” adlı bir robot üzerinde çalıştığını iddia eden habere göre önümüzdeki yıl içerisinde çıkarılması planlanan robot üzerindeki çalışmalar birkaç yıldır devam ediyor.

Vesta”nın tam olarak hangi amaçla kullanılacağı henüz belli olmamakla birlikte, evlerinde Alexa cihazına sahip olmayan kullanıcılara eşlik etmesi amacıyla hazırlanan bir mobil yapay zeka asistanı olarak hizmet göreceğine yönelik bazı işaretler bulunuyor. Vesta”nın prototipleri otonom araçlarda kullanılan kamera ve bilgisayarlı görüntüleme teknolojileriyle ev içerisinde gezinebildikleri anlaşılıyor. Bununla birlikte robotların büyüklükleri ve hareket sistemleri ile ilgili detaylar belirtilmiyor. Amazon”un “Lab126” tüketici donanımı birimi bu projenin yürütülmesi için robot sanayinden makine mühendislerini istihdam etmişti. Firma halen sensör ve robotik yazılım mühendislerini işe almaya devam ediyor.

Tüketici robotlarının büyük bölümü aşırı fiyatlı olmanın yanında işlev itibariyle de vasat olmakla birlikte, Roomba elektrik süpürgeleri gibi başarılı ürünlerin de olduğunu söyleyebiliriz. Fakat Bloomberg haberinde özellikle bilgisayarlı görüntüleme ve yapay zeka alanlarında yaşanan gelişmelerin Amazon”un cihazına ekstra işlevsellik katarak, bu engeli aşmasını sağlayabileceğine vurgu yapıyor. Bunun yanında fiyat kırma konusunda oldukça agresif bir politika izleyen Amazon, örneğin Sony”nin yüksek fiyatlarla piyasaya sürülen robot köpeği Aibo”nun aksine, bir çok orta bütçeli tüketici için cazibe merkezi olabilir.

Kaydadeğer bir diğer husus ise, Amazon 2012 yılında Kiva Systems adlı firmayı satın aldıktan sonra,  robotların endüstriyel uygulamalarda kullanımı noktasında oldukça başarılı bir grafik çizmişti. Bloomberg”in haberinde Amazon”un Vesta”yı bu yıl sonuna doğru çalışanlarının evlerinde teste tabi tuttuktan sonra, gelecek yılın başlarında tüketici kullanımına hazır hale getireceği de ayrıca belirtiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here