Ana sayfa Haber Amazon’un akıllı asistanı Alexa, giyilebilir cihazlar ve daha fazlasına geliyor!

Amazon’un akıllı asistanı Alexa, giyilebilir cihazlar ve daha fazlasına geliyor!

0

Amazon Echo

Akıllı sesli asistan çağının Apple”ın Siri”si ve Google”ın Assistant”ı ile devam etmesine sessiz kalamayan Amazon, kendi asistanı Alexa”yı tanıtmıştı ve yine kendi ürettiği ve herkesin kolaylıkla ulaştığı çevrimiçi alışveriş sitesinde sattığı ürünleriyle yaygınlaşan akıllı asistanı, yakın zamanda akıllı saatler, aktivite takipçileri, kulaklıklar ve çok daha fazla giyilebilir teknoloji ürününe geliyor.

Akıllı hoparlörleri ile özellikle Noel tatili süresince inanılmaz satış rakamlarına ulaşmış olan Amazon, Alexa”nın kazandığı momentum ve tanınma sürecini daha çok cihaza yayarak arttırmaya çalışıyor. Hatırlayacağınız üzere geçen yılın amiral gemisi akıllı telefonlarından HTC U11, Alexa yüklü olarak gelmişti ve gerek teknoloji tutkunları, gerekse kullanıcılar tarafından genellikle hoş karşılanmıştı.

Bose Quiet Comfort 35 II

Amazon”un geçen gün yaptığı açıklamayla birlikte resmiyet kazanan geliştirme araçları, Alexa”nın mikrodalga fırın gibi elektroniklerde bile kullanılabilmesine olanak sağlıyor. Firmanın bu geliştirme araçlarına bugün yaptığı yeni bir eklenti ile birlikte Alexa, Bluetooth bazlı çalışan giyilebilir teknoloji ürünlerine de giriş yapabilecek. Bu cihazlar arasında tabi ki akıllı saatler, akıllı bileklikler, kablosuz kulaklıklar, aktivite takipçileri ve sayamadığımız çok daha fazlası yer alıyor.

Amazon”un donanım üreten firmalarla birlikte çalışması ve bu firmaların kendi alanlarında çalışmalarını, yani donanım tasarlamalarını sağlamayı hedeflemesi ve yazılımsal geliştirmeyi kendilerine bırakmalarını istemesi, Apple ve Google”ın yakın zamanda ortaya çıkan akıllı kulaklıklarına çok sayıda rakip yaratıyor diyebiliriz. Apple”ın Siri destekli AirPods kulaklıkları, Google”ın Assistant destekli Pixel Buds kulaklıklarının karşısında Amazon ile oldukça yakın bir şekilde çalışan Bose”nin üst seviye kulaklıkları, ses tanıma teknolojisine farklı bir bakış açısıyla yaklaşarak Apple ya da Google dışında başka bir mega şirket bünyesinde faaliyet yürütüyor. 

Amazoon Echo Dot

Alexa”nın geliştirme kitiyle gelen sesli asistan, Google ve Apple”ın asistanlarının aksine cihazlarda sadece uzaktan bir alıcı vazifesi görecek. Bunun anlamı, Alexa giyilebilir cihazın bağlı olduğu akıllı telefonda yüklü olacak ancak telefonla iletişim kuran cihaz, Alexa”nın kullanıcı ile etkileşime girmesini sağlayacak. Sesli asistana daha “hafif” bir yaklaşım olan bu alıcı-verici ilişkisi, çoğu günlük durumda herhangi bir sıkıntı yaşatmasa da gelecekte hedeflenen akıllı telefonlara bağlı kalmadan çalışan akıllı saatler fikriyle biraz çakışıyor gibi görünüyor. Amazon”un yeni kitiyle birlikte nasıl bir politika izleyeceğini hep birlikte göreceğiz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here