Amazon tarafından kendi kendini imha eden drone patenti alındı!

Drone ile teslimat alanında devrim yapan Amazon, yeni işlerin peşinde.

Drone kullanılarak yapılan kargolama işlemini ilk olarak hayata geçiren firma olan Amazon, güvenlik önlemlerini arttırmak için acil bir durumda kendini küçük parçalara ayırarak imha eden ancak çevresine zararı minimize eden sistemlerin patentini aldı.

Düşen bir insansız hava aracının düştüğü yerde bulunan mallara ve insanlara vereceği zararı azaltmak için üzerinde düşünülen bu sistem, aracın küçük parçalara ayrılarak yere düşürülmesini esas alıyor. ABD'deki Ulusal Havacılık Müdürlüğü tarafından yeni koyulan sınırlara göre insansız hava araçlarının insan toplulukları üzerinden geçmesi yasaklandı. Bu yasağı geçmek ve sipariş teslim süresini inanılmaz kısa zamanlara düşürmek için çalışan Amazon, kendini imha eden insansız hava aracı patentiyle dikkat çekti.

Hava aracının içinde yer alacak olan ayrık bir çip, sistemin gidişatını sürekli olarak izleyecek ve felaketle sonuçlanabileceğini öngördüğü bir durum meydana gelirse cihazın parçalanma sürecini başlatacak. Bu parçalanmayı da planlı yapacak olan bu çip, uçuş yolu, düşüş noktası gibi hesapları sürekli olarak yapmaya devam edecek.

Amazon'un bu hırslı patentiyle birlikte daha önceden de bildiğimiz yeni fikirleri hızla hayata geçirme isteği, karşımıza tekrar çıkacak gibi görünüyor. Amazon'un ülkemizde de aktif olarak hizmet vermeye başlamasının ardından muhtemelen Prime hizmetlerinden bizler de yararlanmaya başlayabileceğiz. 

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam