Ana sayfa Sektörden Amazon deli gibi para kazanmaya devam ediyor – 2 milyar dolar kâr!

Amazon deli gibi para kazanmaya devam ediyor – 2 milyar dolar kâr!

0
amazon
Görsel: David Ryder/Getty Images

CNN’in aktardığı verilere göre Amazon bu çeyrekte 2 milyar dolarlık net kâr seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. Tarihinde ilk kez bu rakama ulaşan firma, Prime abonelikleri, bulut hizmetleri ve reklam departmanından bu gücü alıyor. Perşembe günü bir açıklamayla ilkbahar aylarında toplam 2,5 milyar dolar kâr ettiğini paylaşan firma, geçen yıl aynı dönemde sadece 197 milyon dolar kazanmıştı. Bu açıklamayla birlikte firma arka arkaya üç çeyrek boyunca bir milyar dolardan fazla kâr etmiş oldu.

Amazon yakın zamana kadar kendi iş alanına o kadar çok yatırım yapmaktaydı ki kâr etmiyor, ara ara zarar bile edebiliyordu. Firma yakın tarihlerde yatırımı azaltmadı fakat diğer firmaların açtığı boşlukları (bkz. akıllı hoparlörler, sene 2014. Tabiki oradaydık.) çok iyi doldurması sayesinde bu ivmeyi yakaladı.

“Kâr etme grafiği beklenenden çok daha çabuk hızlanıyor” diyen GBH Insight analisti Daniel Ives, Perşembe günkü açıklamanın ardından konuşmuştu. Ives, firmanın bu ivmeli hareketini “potansiyel bir oyun değiştirici” olarak tanımladı. Firmanın deneyim merkezleri, yeni mağazalar ve pahalı içerik anlaşmalarına yönelik yaptığı ağır yatırımlar da bu öngörüleri doğrular nitelikte.

1 trilyon dolarlık şirket olma yolunda – Amazon, Apple ve muhtemelen Google

Bu haftanın başlarında ilk kez pazar değeri 900 milyar doların üzerine çıkan Jeff Bezos yönetimindeki firma, Apple ile son derece ciddi bir mücadele içine girdi. İki dev, beklendiği şekilde yakında Google’ın da aralarına girmesiyle üç firma, 1 trilyon dolarlık ilk şirket olma yolunda savaşacaklar.

Amazon’un kendi içinde yükselen yıldızı Amazon Web Services, AWS, 6 milyar dolarlık satış yapmayı başardı. Bunun yanında Amazon’un hızlı kargo ve özel ürünlere erişim sunan, yıllık 119 dolar değerindeki Prime aboneliği artık 100 milyondan fazla aboneye sahip.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here