Ana sayfa Haber Amazon Alexa, Windows 10″a da geliyor!

Amazon Alexa, Windows 10″a da geliyor!

0

Amazon'un Alexa yüklü hoparlörleri, Echo ailesi

Microsoft’un önyüklü olarak gelen sesli asistanı Cortana’ya rakip olmak amacıyla Windows’a gelen Alexa, HP, Lenovo, Asus ve Acer’ın bilgisayarlarına yakın tarihte entegre edilecek.

Alexa’nın çok sayıda elektronikte yer almaya başlamasının ardından sonraki mantıklı hamle olarak tanımlayabileceğimiz Windows 10 cihazlara eklenmesi, bahsi geçen firmaların 2018 yılından itibaren çıkaracakları birçok cihazda karşımıza çıkacak. 

Windows 10’da çalışması için bir uygulama şeklinde cihazlara yüklenebilecek olan Alexa, bu ilkbaharda kullanıma sunulacak. Yüksek kaliteli ses tanıma sistemi Alexa’yı cihazlarına entegre etmek isteyen donanım firmaları ise şimdiden harekete geçtiler hatta HP Alexa yüklü gelecek ilk cihazını tanıttı bile. Pavilion Wave PC modeli, şık bir masaüstü bilgisayar ancak form faktörü sayesinde bir Bluetooth hoparlör ile karıştırılması çok muhtemel. HP dışında çok sayıda laptop serisine sahip olan Lenovo da önümüzdeki yıl laptoplarına Alexa’yı getireceğini belirtti.

Geçen yıl Microsoft ve Amazon arasında yapılan anlaşmayla aslında Windows 10’da hem Cortana hem de Alexa yer alacaktı ve bu sistem 2017’nin sonunda kullanıcıya sunulacaktı. Her iki firmanın da son teslim tarihini kaçırmasıyla birlikte anlaşma da bozulmuş oldu ve Amazon, kendi sesli asistanının bilgisayarlara dahil olmasını sağlamak adına bu hamleyi yaptı. 

Alexa uygulaması, Alexa komutu ile aktive olabilecek ya da klavye kısayoluyla dinleme moduna geçebilecek. Mobil uygulama ya da web arayüzünde ulaşabildiğiniz tüm Alexa özellikleri Windows uygulamasında da kullanılabilir olacak. 

Sesli asistanlar arasındaki mücadelenin gittikçe kızıştığı bu günlerde Google her tarafı “Hey Google!” reklamlarıyla süslerken Apple’ın Siri asistanı ile çetin bir mücadele içinde yer alıyor. Kendi işletim sistemi Windows’da rakipsiz olan Microsoft’un da artık ciddi bir rakibi var ve Alexa sadece Microsoft’a değil, Apple ve Google’a da ciddi bir rakip olmak için elinden geleni yapıyor.

Görsel Kaynak: The Verge

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here