Ana sayfa Haber Alzheimer”a müdahale 15 yaşındaki çocuktan

Alzheimer”a müdahale 15 yaşındaki çocuktan

0

Alzheimer hastaları geçmişte “yalnız bırakıldıkları” konusunda şikayetlerini dile getiriyorlardı. Bu konuda pek de haksız sayılmazlardı çünkü hastalığı tetikleyen nedenlerden bir tanesi de, ilgisizlik olduğu söyleniyor. Doktorlar, Alzheimer hastalarının özel bir ilgiye ihtiyaç duyduklarını söylüyorlar.

Bu konuda büyük bir adım 15 yaşındaki Kenneth Shinozuka’dan geldi ve dedesindeki Alzheimer hastalığını, çorabındaki sensör ile takip ediyor. Kenneth’in dedesi iki yıl önce yataktan kendince kalkıp, kazalara neden olduğunu ve bütün gece dedesini gözetlemek zorunda kaldığını belirterek, fikirin nereden geldiğini anlattı. çoraba takılan bir sensör ve sensörün akıllı telefondaki uygulaması ile Kenneth, dedesini 7/24 takip edebiliyor.

Bozuk para büyüklüğündeki sensör, kablosuz iletişim ve Bluetooth bağlantısı sağlayarak akıllı telefondaki uygulamaya sesli uyarı gönderip, hastanın uyandığını alarm veriyor.  Bu cihaz sayesinde birlikte yaşadıkları teyzesinin de gün içerisinde daha güçlü olduğunu ve cihazın 100%’lük bir başarı oranı yakaladığını söylendi. 

 

 

Söz konusu proje,  ABD bilim organizasyonu tarafından 50 bin dolarlık ödüle layik görüldü. Bu girişime, Google da ilgi gösteriyor.

 

 

Technotoday olarak, biz de Alzheimer haberlerini ve gelişmelerini yakından takip ederken, bu konudaki gerekli gıda içeriklerini de ilerleyen günlerde sizlere sunacağız. 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here